Психосоматиката е на границата на психологията и медицината и обяснява, от гледна точка на психологията, причините за болестите. Много съвременни психолози са убедени, че всяко заболяване е не само „външна” проява на ниво физическо тяло (като болка, нарушаване функционалността на органите и зараждане на възпаления), но има много по-дълбоки причини, допринасящи за развитието на болестта. Психосоматиката на бъбречното заболяване е добре проучена.
Бъбречното заболяване днес
Около 4-5% от руското население днес страда от различни бъбречни заболявания, сред които най-често се срещат:
- пиелонефрит (инфекция и възпаление на бъбреците);
- цистит;
- уролитиаза (образуване на пясък и камъни в бъбреците);
- уретрит (възпаление на пикочните пътища).
В случай на лошо лечение на пиелонефрит, напр.: когато не се следват препоръките на лекаря, често той се развива в хронична форма и могат да настъпят усложнения. Въпреки това, всяко от горните заболявания, както и други по-рядко срещани, могат да причинят пълна бъбречна недостатъчност, което е състояние, несъвместимо с живота и изискващо сериозно лечение.
Научна психосоматика
Бъбреците са жизненоважен орган, който осигурява на тялото, като система, стабилност. Експертите твърдят, че психосоматичното изражение при бъбреците е от нарушен емоционален баланс, разочарование в живота, неоправдани очаквания в отношенията и неблагоприятни условия на живот. Тук ролята на човека и нивото на неговото интелектуално развитие играят важна роля.
Обърнете внимание! В психосоматиката левият бъбрек е по-податлив на емоции и мисли, а десният бъбрек е по-волеви.
Реактивното, несъзнателно поведение, създава емоционален стрес, който от своя страна формира болки в човешкото тяло, на които повечето хора не обръщат внимание. С течение на времето, психологическият дискомфорт изчезва, но болките в тялото остават, разрушавайки метаболитните процеси в организма, след което прерастват в болести на специфични органи.
Психосоматични причини за бъбречните заболявания
Бъбреците очистват кръвта от токсични вещества и метаболитни продукти, като по този начин ни спасяват от отравяне. Затова психосоматиците в тази връзка вярват, че човек изпитва следните емоции:
- чувство на провал;
- критика;
- негодувание;
- гняв;
- омраза;
- силно разочарование: в себе си, в хората, в живота;
- осъждане на себе си, на други хора и на живота по принцип.
Увереността на пациента, че той се проваля, че постоянно прави всичко погрешно и прави грешки, изпитва срам (което най-често се потвърждава от мненията на другите). Бъбреците реагират с болест, когато човек не иска да живее в този свят, той е разочарован от живота и се страхува от бъдещето, изпитва силен или постоянен страх за него.
Що се отнася до пиелонефрита, типично е да се чувстваш като дете, което не може да прави всичко правилно, причинявайки чувства на недостатъчно „добро”. Например, ако не е било възможно да се организира нещо правилно, невъзможност да се коригира настоящата ситуация, води до чувството за загуба.
Уролитиазата се характеризира с неудовлетвореност и неуспех, неизречен гняв. В този случай самите камъни са проявление на неприятна емоционална утайка, причинена от някои събития. А болестите на пикочните пътища в повечето случаи говорят за отхвърляне на противоположния пол, гняв към сексуалния им партньор (особено при жените). Също така изпитват тежка тревожност и тревожността може да бъде причина за уретрит или цистит.
Експертно мнение
Всяка техника, използвана за лечение на заболявания, трябва да бъде потвърдена на практика. Невъзможно е да се пренебрегне фактът, че позитивната самонастройка и вярата на човек в успеха често дават положителни резултати, противно на приетите мнения. Когато негативното отношение е засилено, то най-често програмира отрицателен резултат. По отношение на психосоматиката в тази област вече са проведени изследвания, които ни дават увереност да кажем, че много зависи от това, което се случва в мислите на човека и в емоционалните му преживявания.
Разбира се, медицината има тенденция да бъде специфична и към специфична методология, въз основа на която, в повечето случаи, лечението на патологиите може да бъде успешно проведено. Полето на психологията обаче се простира далеч отвъд съществуването само на физическото тяло и процесите, протичащи в него. Дълбочината на научните изследвания в тази област може дори да ограничи понятията, приети в теологията, да повиши общите връзки и т.н. Ето защо, като вземем предвид всичко това, можем да се основаваме на мнението на експерти, признати в целия свят и у нас, които са доказали своя случай на практика, чиито методи могат да се прилагат успешно от мнозинството хора.
Психологът Лиз Бурбо е международно признат експерт в областта на психосоматиката. Бъбреците, които са сдвоени органи, имат много сложна структура и са снабдени с жизнени функции. И всеки неуспех в тяхната функционалност е причина за психосоматични изследвания. В нейните писания тя говори за най-силната взаимовръзка между психо-емоционалното състояние на човека и здравето на бъбреците му. Възпалителни бъбречни заболявания, уролитиаза говорят за скованост на емоциите или за невъзможността да им се даде изход, за пълно нарушение на емоционалния баланс.
Често съдбата на такива хора не е такава, каквато биха искали или се счита за неблагоприятна в сравнение с приетите в обществото норми. Също така, често такива хора, без да предприемат свои собствени действия по пътя към целта, прехвърлят цялата отговорност за провала си върху други хора, очаквайки повече от тях. Затова Лиз Бурбо съветва читателите си с бъбречни заболявания да станат по-решителни и упорити.
Обърнете внимание! Нашето физическо тяло ни казва какво да търсим, за да създадем умствен комфорт и баланс. Психосоматични причини за болестите, определят посоката на движение в работата върху себе си, за премахване на психологическите пречки от живота и намиране на вътрешна хармония.
Още двама експерти в областта на психосоматиката, Бодо Дж. Багински и Шарамон Шалила, в съвместната си работа твърдят, че болестите са отражение на взаимоотношенията с хората. По-специално, камъните в бъбреците, според тях, са резултат от агресията между двама души. Затова те предлагат човек да неутрализира негативните емоции, да анализира своите чувства и отношенията с партньора си.
Качествата на човешката личност и тяхната връзка с болестта
Психосоматиката разглежда не само човешките емоции, но и чертите на характера. Според психолозите, тези качества имат пряка връзка с болестите не само на бъбреците, но и на други органи. Такива качества като гъвкавост, искреност и невинност влияят върху здравето на бъбреците. Силно интелектуалните личности винаги се стремят към простота: простота в ежедневието, в представянето на мислите си. Ето защо е лесно да се общува с интелектуално развити хора.
Психолозите са убедени, че за предотвратяване на бъбречни заболявания основното лекарство е простотата във всичко. И невежеството, и арогантността причиняват възпаление на бъбреците. Уролитиазата се третира добре, когато човек практикува откритост, леко отношение към живота, с адекватна степен на отговорност, лишена от невежество. Затварянето в себе си, като качество на характера, води до сериозни усложнения на уролитиаза. Напрежението в бъбречната тъкан води до хипертонични кризи.
Недоверието към другите, неспособността за изграждане на взаимоотношения, води до различни функционални увреждания на бъбреците, до тяхното унищожаване. Обратно, прекомерното лекомислие предизвиква инфекция на бъбреците.
Олег Торсунов, автор на книгата “Връзката на болестите с характера”, описва ефектите върху бъбреците произтичащи от умствените способности на човека. В този случай, всеки бъбрек в това отношение се разглежда отделно: мислите и емоциите на човек засягат левия бъбрек, а десният бъбрек е повлиян от неговите желания и степен на независимост.
Психосоматика на обичайни бъбречни заболявания
Нека погледнем по-отблизо мислите, чувствата и емоциите, които причиняват най-честите бъбречни заболявания.
- Бъбречните камъни са "концентрат" на негативни човешки преживявания. Това се случва, когато някои негативни събития оставят незаличим отпечатък в душата, в паметта на човека. Оксолатите и уратите са „камъни”, агресия срещу своя сексуален партньор (съпруг / а);
- Пиелонефрит се случва, когато трябва да действате "по поръчка". Най-често това се случва при хора, които се занимават с нехаресвана от тях работа, което им дава много неприятни преживявания и не носи удовлетворение;
- Възпаление на уретерите се случва на тези, които не могат или не искат да простят;
- Изчерпване на бъбречните съдове е характерно за хора с доста строг характер, съсредоточавайки вниманието си само върху отрицателните ситуации. Песимизмът и депресията причиняват изчерпване на бъбречните съдове.
Психосоматика, като метод за премахване на патологията
Преди всичко трябва да наблщдавате и промените мислите си и да развиете нови положителни вярвания:
- Премахнете страха и гнева от живота си;
- Наблюдавайте чистотата на своите заключения;
- Спрете да се чувствате като жертва на обстоятелства;
- Спрете да осъждате себе си и другите хора.
В случай на пиелонефрит е необходимо да направите промени в негативното си мислене - всички загуби и разочарования оставете в миналото, концентрирайте се върху хубавото и ще се увеличават и любовта, и вниманието, и одобрението във вашия живот.
Съвет: Откажете се от безпокойството и тревогата в полза на запазване на доверието в себе си и вашите способности. Повярвайте, че всичко ще бъде най-доброто за вас. Това ще помогне да се поддържат бъбреците здрави, както и да се излекуват много патологии.
Бъбреците в човешкото тяло изпълняват функцията на съхранение и филтър на течностите. Те нямат собствена защита и напълно се доверяват на тялото. Течността, която те вземат от тялото, те вземат в себе си без филтриране. Това е тяхната специфичност. Ако тялото произвежда мътна, мръсна или инфекциозна течност, те автоматично се излагат на шок.
Този метод на психодиагностика, разкрива причините за бъбречно заболяване, както и психологическия портрет на хората, при които те се разболяват.
Водата отговаря за програми като чистота, гъвкавост, пластичност, манталитет, вяра. А чистотата на водата в човешкото тяло зависи от това как и дали човек живее без размирици и измами, доколко няма вътрешни противоречия и съмнения. И щом човек започне да лъже себе си и околните си, от гледна точка на психосоматиката, той поставя бъбреците под атака.
Това не означава, че всеки човек страда от бъбречни заболявания, защото хората често нарушават същността на нещата. Основният въпрос е колко силен е вътрешенният конфликт между "това, което мисля за себе си" и "това, което показвам навън". Бъбреците на психосоматиците няма да наранят хората, които лъжат, но в същото време честно признават, че са лъжци. Но човек, който с външния си вид и поведението си не предизвиква усещане за измамник, често ще страда от бъбречно заболяване.
Веднага след това бъбреците започват да действат нагоре по другите системи и това често се случва, когато човек изкривява информацията за себе си. Той не може честно да признае нещо, има липса на критичност по отношение на себе си. Важно е да се види кой бъбрек започва да боледува. Ляв бъбрек в психосоматиката - контролира се от дясното полукълбо, което е свързано с такива области на живота на човек като семейство, роднини, чувства. Ако болката е в десен бъбрек, тогава това е лявото полукълбо и областите, които му влияят са работа, бизнес, политика, бъдещи планове и стремежи. От това кой бъбрек боледува, става ясно от коя сфера на живота е завладян човек.
Често ще срещнете хора, които имат добро и прилично поведение, не може човек да каже лоша дума за тях. Но в същото време те страдат от бъбречно заболяване до рак на бъбреците. Това е парадоксът - те са толкова нетърпеливи да бъдат социално удобни, че постоянно живеят в изкривено възприемане на заобикалящия ни свят. Както се казва: "плюеш в очите му и той казва, че вали." За тези хора е трудно да създават конфликтни ситуации, да казват "не". Те постоянно се страхуват да не би да бъдат лоши в очите на другите, а това е в ущърб на тяхното вътрешно истинско желание.
Украинският политик Александър Мороз, който направи скандала "Украйна без Кучма", постоянно страдал от бъбречно заболяване. Сред целия "гнил" политически елит той е единственият, който бил възприеман като честен и достоен човек. Но в крайна сметка той красиво "продаде" гласовете си в парламента, когато това беше необходимо. Това е друга важна находка за хора с бъбречни заболявания (психосоматични) - те са потенциални предатели. Дори без да го разберат до края, те ще предадат, а после някак си ще оправдаят себе си и рационално ще обяснят защо са го направили.
Това е най-интересното при политиците - бъбречните заболявания са сред най-честите срещани заболявания при тях.
Ако смятаме страха за причина за болестта, то е само като говорим за страх от допускане на негативна информация, критики по наш адрес. Също така, проблеми с бъбреците ще предизвика страхът от загуба на социален статус, значение и страх да не станем неприятни за обществото.
Паренхим на бъбреците (пиелонефрит, хидронефроза, бъбречна недостатъчност)
Спомням си, когато за първи път слушах за психосоматиката на бъбречните заболявания, наистина ми хареса една история, която направи възможно бързото разбиране на същността на нещата в нашето тяло.
И така, в зората на цивилизацията, на сушата остава малко морско създание (нещо като амеба или ресничка) в резултат на отлив. Съществото е живо, но дълго време без вода няма да издържи и то трябва да изчака, докато настъпи спасителен прилив, който ще го върне във водата.
Природата се е научила да се справя с такива "трудности" и в резултат на еволюцията е разработила механизъм, който позволява на морското създание да оцелее.
Според д-р Р. Г. Хамер (New German Medicine Scientific Map, 2012) събирателния тубул на бъбреците започва да расте, за да предотврати преминаването на водата през филтрите на тубулите и да се отстрани от тялото. Водата трябва да остане в тялото, за да може малко морско създание да го използва, за да поддържа живота си и да не го изважда от тялото, защото засега няма друга вода.
Механизмът за задържане на вода е запазен в биологичната памет на организма, а сега ние се подуваме всеки път, когато и съзнателно, и подсъзнателно се страхуваме да останем в непозната среда.
Д-р Р. Г. Хамер нарича това "бежански конфликт" - човек може да развие оток, когато е в болницата, когато се движи някъде, когато е някъде, където се чувства неудобно ("не у дома").
Ако отокът съвпада с всяко друго болезнено състояние, то според д-р Р. Г. Хамер, задържането на вода в тялото като цяло „предизвиква масивен оток в областта на засегнатия орган“ и може да увеличи страданието на човек до смъртта. Интересното е, че в случай на някои изключително тежки физически състояния, Хамер препоръчва приемане на диуретични лекарства, което би довело до облекчаване на състоянието на пациентите и вероятно дори да спаси живота му.
Попаднах на случай на остър възпалителен процес в бъбреците, който започна в една млада дама, след като тя беше много разстроена от уволнението си и след това се успокои (възпалителни заболявания, както си спомняме, започват след разрешаването на конфликта).
Въз основа на горното, бъбреците са силно свързани с темата „Как ще живея? Къде да живея?”. Когато става въпрос за оцеляване, страх да не бъдем оставени сами, бъбреците започват да страдат.
Бъбречни камъни (уролитиаза)
Формират се, ако човек постоянно трябва да се сблъсква с някой неприятел, който маркира неговата територия. И човек трябва непрекъснато да се бори да връща своето пространство.
Това е много подобно на преживяванията, водещи до цистит. Въпреки това, териториалният конфликт, свързан с бъбреците, е интелектуален в природата („Аз съм на моята територия, по-умна съм и знам как да отглеждам деца“).
Гломерулонефрит
Гилбърт Рено ("Изцеление чрез памет") свързва това заболяване с нежеланието на човека да се промени, с неговата ангажираност към убежденията си, със своята твърдост.
Когато изучавате собствения си или чужд опит, като терапевт, не приемайте причините, описани от клиента дума по дума. Вземете темата изцяло и я изследвайте! Основната тема, свързана с бъбреците е оцеляване. Ако клиентът не може незабавно да свърже тази тема с живота си, тогава е необходимо да разберете какво е преживял напоследък и вече в тези преживявания да следите гореспоменатата тема. Например, разглеждайки опита на клиента в момента, ще видите, че основният проблем напоследък е конфликтът с шефа, например.
Вие не винаги ще можете да видите връзката между опита на клиента и описаното в разказа. Тогава трябва да използвате методите на работа с несъзнаваното (интегрална невропрограмиране, Ериксонова хипноза), за да откриете тази връзка.
Винаги трябва да помните, че е важно не само да осъзнаете вашите преживявания, но и да ги трансформирате в нещо приятно.
Източник: placegid.ru