СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

МОЗЪКЪТ НА ТИЙНЕЙДЖЪРИТЕ ИЗКЛЮЧВА ПРИ КРИТИКА

През тийнейджърската възраст са възможни толкова много промени в поведението на подрастващите.

Ако ви се е случвало да се карате с тийнейджър, вероятно сте забелязали, че те не слушат особено внимателно това, което им се казва, особено ако става дума за критика.

И докато родителите се ядосват, че децата им не се вслушват и за секунда в техните думи, учените успяха да докажат, че това не е само доза тийнейджърски инат.

Подрастващите, които изглеждат дръпнати и често са намусени, инстинктивно блокират отрицателните забележки, които се отправят към тях, когато се почувстват под словесна атака.

Това пише на своите страници британският вестник Индипендънт, като се позовава на изследване, направено от учени от университета в Питсбърг.

Специалистите са работили с 40 подрастващи, които са били между 11 и 17-годишни. 15 от децата са били момчета, а останалите – момичета. На тийнейджърите са пуснати два отделни клипа, всеки от които е бил дълъг по 30 секунди.

И двата клипа са били записани от майките им, но в единия са им говорени неща от ежедневието, а в другия децата са били критикувани заради поведението им или навиците им. Докато децата слушали и двата клипа, специалистите са правили анализи на мозъчната им активност.

Критиката, която майките са отправяли към децата, е била свързана с това, че не си прибират обувките от входа и само молбата да бъдат преместени кара детето да побеснее и да пренесе обувките чак в стаята си на горния етаж.

Анализите на експертите ясно показват, че след критиката децата имат понижена активност на зоните в мозъка, които са свързани с емоционалния контрол.

Освен това учените установили, че нарастват и отрицателните им чувства. Специалистите смятат, че това т.нар. изключване може да се приеме като предпазна мярка, която предотвратява излизането извън контрол на ситуацията.

Специалистите подчертават още, че в хода на изследването не са забелязали резултатите да се променят спрямо пола, възрастта или психичното здраве на подрастващите.

 

Източник: ezine.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си