СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

УЧЕНИ ОБЯСНЯВАТ ПО КАКВО СЕ РАЗБИРА ДАЛИ ДЕТЕТО ЩЕ СТАНЕ ПСИХОПАТ КАТО ПОРАСНЕ

Липсата на емпатия още в детството е отличителен белег на психопатията, която може да се развие в зряла възраст, твърдят учени от Университетския колеж в Лондон.

Емпатията е способността за разбиране и споделяне на емоция на околните на интуитивно ниво като смях, плач, прозяване и други. Когато едно дете не споделя подобни емоции в играта с негови приятели, то това е сигнал за възможно развитие на психопатични черти в зряла възраст.

Според специалистите някои деца имат по-висок риск за развитието на психопатия и това провокира изследването на функциите, които показват риска. За да установят дали липсата на емпатия може да се засече в ранна детска възраст, екипът от психолози подбира 62 момчета на възраст между 11 и 16 години. Половината деца са били с известно нарушено социално поведение и с ниска до висока степен на неемоционални черти на личността, а втората половина от нормални деца е била контролна група. Всички момчета са били подбирани според етническа принадлежност, социално-икономически произход, със съвпадащи когнитивни способности и други.

В проучването всички деца са били свързани с апарат, който сканира мозъка им с магнитен резонанс и проследява движението на оксидираната кръв в мозъка. През това време момчетата са гледали аудиозаписи с истински смях, фалшив смях и плач. След изпитанието е трябвало да оценяват по скала колко са искали да се присъединят към всеки отделен звук.

Резултатите са показали, че децата с грубо поведение са имали най-малко желание да се присъединят към смеха. Този тип деца са демонстрирали сходна мозъчна активност с останалата част деца, особено в частта за мозъчната кора, където се обработват звуците, но въпреки това са проявени някои ключови разлики в мозъците на по-малко емпатичните момчета. Те показват по-слаба активност и в двете части на мозъка, за които се счита, че са ангажирани с емоционалния отклик.

Авторите на изследването заключват, че момчетата с ниски неврони са с по-голям риск от психопатия. Все още обаче не могат да посочат дали този извод може да се отнася и за момичетата.

Учените посочват, че диагнозата психопатия се характеризира с разстройство на личността с множество черти като лошо чувство за самосъхранение, липса на страх, противозаконни прояви, липса на емпатия и добросъвестност. Обикновено подобни хора са емоционално откъснати от обществото или обратното - стават по-амбициозни. Напомня се, че има много журналисти, изпълнителни директори и дори космонавти с проявени психопатични наклонности, които им помагат да действат по начин, по който останалите хора не биха разбрали.

„Важно е да се подчертае, че дори детето в бъдеще да стане психопат, това не означава, че ще стане „лошо“, обяснява водещият автор Еси Видинг.

 

Източник: media.framar.bg

 

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си