СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

Как да преминем от наказание към положителна дисциплина?

Суровата дисциплина или наказание е свързано с налагане на контрол чрез власт. В такива ситуации човек е реактивен, няма дискусия, разсъждения или преговори; фразата „защото аз така казвам“ често се чува!

Когато се налага твърде много наказание за лошо поведение, децата могат да станат негодуващи, ядосани и отмъстителни. Помислете как бихте се почувствали, ако шеф или приятел започне да вика заповеди, да ви изнася лекции или да ви заплашва. Ще ви накара ли да се подчинявате или да се възмущавате?


Прекалено строгата дисциплина не само предизвиква съпротива и отмъщение, но може лесно да насърчи лъжата. Детето ще се съсредоточи върху прикриването на своите постъпки, за да избегне наказанието, вместо да промени действителното си поведение.

И накрая, не забравяйте, че твърде тежките последствия не успяват да научат детето ви на самоконтрол. Дете, на което винаги се крещи без обсъждане, не успява да развие умения за решаване на проблеми или „вътрешен глас“, който му помага да обмисли поведението си, преди да действа.

 

Какво е положителна дисциплина?


Положителната дисциплина е да помогнете на детето си да научи положителни ценности и да развие социални умения за цял живот. Може да е полезно да помислите: към какво се стремя Аз като родител?

Да накарате детето си да прави това, което му се казва в момента, може да изглежда критично в разгара на момента, но безпрекословното подчинение вероятно не е в списъка ви с най-добрите качества за възрастни, към които се стремите.

Вместо това повечето родители се стремят да отгледат млад човек, който е отговорен, но и адаптивен; добри в компромисите и преговорите, умели в общуването и способни да измислят изход от проблемите. Това са точно онези черти, които положителната дисциплина насърчава.

Но едно предупреждение – не бъркайте положителната дисциплина с това да оставите детето си да прави каквото иска! Децата, чиито родители са прекалено спокойни или „разрешаващи“, често се борят с лош самоконтрол и трудно се ангажират с решения.

Положителната дисциплина включва родителство по топъл, мил и уважителен начин със справедливи, твърди граници и подходящи, разумни последствия.


Как да използвам положителната дисциплина?


Положителната дисциплина трябва да се учи и практикува в контекста на топла, позитивна и любяща среда. Колкото повече положително внимание и насърчителни коментари давате на детето си, толкова повече то ще реагира на неодобрение. Внимавайте за всички примери за желано поведение и коментирайте одобрително, като например „уау, Джейк, ти чакаше толкова тихо, докато говорих по телефона, беше толкова търпеливо от твоя страна!“


Изберете своите битки. Постоянните заяждания и критики карат децата да се настройват. Намалете броя на командите до само най-основните според вас. Игнорирайте незначително лошо поведение и се съсредоточете върху нещата, които наистина имат значение. Прочетете повече за това как да помогнете на децата си да слушат.

Когато отправяте молби, използвайте учтив, уважителен и положителен тон. Запитайте се „ако някой ми извика по този начин, ще се почувствам ли услужлив?“ Избягвайте сарказъм, заплахи, критика, етикетиране, закачки и крясъци.


След като направите заявка, дайте време на вашето мъниче да отговори. Ако продължавате да им се заяждате, те ще се научат да ви игнорират първите няколко пъти, когато поискате нещо.

Когато правите заявки, заявете какво искате да се случи, а не какво искате да спрете.

Всеки път, когато детето ви изпълни молба, го похвалете. Можете да използвате звездни диаграми, диаграми с награди и специални лакомства, за да подсилите допълнително конкретно предварително договорено поведение.

Ако детето ви не прави това, което сте поискали, помолете го отново по-твърдо. Това дава възможност на вашето дете да промени отговора си. Ако те все още не отговорят, можете да изберете да наложите съответните последствия. Така че, ако вашето мъниче продължава да хвърля играчка по сестра си, след като е било помолено да спре, вземете играчката от него за половин час.

Ако детето ви се разстрои и загуби контрол над чувствата си, не отхвърляйте притесненията му – това вероятно ще го направи по-разочаровано и по-вероятно да реагира негативно. Вместо това покажете загриженост и съпричастност, например: „Хей, Емили, ти наистина очакваше с нетърпение да отидеш на плуване, така че нищо чудно, че си толкова разочарована, че беше отменено“.

Покажете им подходящ начин за изразяване на чувства.

Използвайте техниката „кога, тогава“, за да научите детето си на въздействието на поведението му върху другите хора, например: „когато наричате хората с имена, тогава те се натъжават и се чувстват наранени.“ 

При по-големи деца подходът за решаване на проблеми може да бъде наистина ефективен.

Вслушвайте се в идеите на детето си, уважавайте чувствата му и хвалете практичните решения. Споразумейте се за взаимно приемливо решение, като например: „не обичаш да си миеш зъбите, защото смяташ, че пастата за зъби има ужасен вкус, затова се съгласихме, че ще купя различна”. „Не ти харесва да влизам в стаята ти сутрин, защото си уморен и не ти се говори, така че вместо това ще настроиш будилник и аз ще те оставя да станеш, без да те закачам”.

 

Понякога всеки родител се чувства претоварен и разочарован и на ръба да наложи реактивна, сурова дисциплина. Когато се чувствате така, може да ви е от полза да си отделите време (като се уверите, че детето ви е в безопасност). Това също е чудесен начин да моделирате подходящо поведение на детето си.

Например „Мама се чувства наистина стресирана! Ще поседя в градината за пет минути”. Научете повече за това как да спрете да си изкарвате нервите върху детето си или прочетете този материал защо мамите се нуждаят от Time Out!

Уверете се, че не сте прекалено строги към себе си. Лесно е да бъдете самокритични и да се фокусирате върху ситуациите, в които не сте били доволни от това как сте дисциплинирали детето си. Вместо това отделяйте време в края на всеки ден, за да си припомняте случаите, в които сте се справяли добре с нещата, и помислете какви положителни неща говорят за вашите родителски умения.

 

Източник: https://www.supernanny.co.uk/

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си