СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

ЕМОЦИИТЕ ПРЕЗ БРЕМЕННОСТТА ВЛИЯЯТ НА БЕБЕТО ПРЕНАТАЛНО ВЪЗПИТАНИЕ 

Емоциите на майката се предават и на плода в утробата й

Всички знаят, че по време на бременността бебето получава всички нужни за развитието му вещества от майчиния организъм. До скоро не си давахме сметка, обаче, че освен хранителни вещества и кислород, бебето в утробата получава и информация за начина, по който се чувства майката. Нейните емоции като страх, гняв, любов, надежда по биохимичен път се отразяват върху бебето и повлияват на неговото развитие. Когато изпитваме емоции, в тялото ни протичат определени биохимични процеси, които се отразяват върху всички органи и системи в тялото, в резултат на което започваме например да се потим или да дишаме учестено, или ни се свива стомахът, пулсът ни се учестява и т.н.

По време на бременността емоциите на майката по химичен път се предават на плода чрез плацентата. Въпреки, че бебето не е наясно с конкретните събития, които пораждат определени чувства и емоции в майката, тези емоции се предават и на него и то усеща техните физически последствия. Докато се развива в безопасната затворена среда на майчината утроба, детето получава предварителна картина за света наоколо такъв, какъвто го възприема майката. Така начинът, по който майката възприема  и реагира на стреса от околната среда се предава й на детето й и служи за програмиране на неговото поведение.

Казано с прости думи:
Ако по време на бременността често се гневите, страдате или сте под стрес, бебето свиква с тези емоции и техните физически последици и те стават негов обичаен модел на поведение. Обратното – ако си подсигурите една спокойна бременност, без стресови натоварвания, детето Ви ще се развива здравословно, със спокойна и ведра нагласа към света.

Съвременните изследвания доказват това, което твърдят и бабите: ако майката има спокойна бременност, ще има в последствие и спокойно бебе. Позволите ли обаче да бъдете предимно нервна, гневна, нещастна и изложена на стрес през бременността, ще родите също толкова нервно и неспокойно бебе. Въпрос на личен избор е какво поведение и отношение към заобикалящия ви свят ще изберете за себе си и детето си.

Невинаги обаче човек е спокоен да се справи сам с негативните емоции и да превърне стресовия си живот в спокоен. За всеки човек е важно да нареди живота си така, че обкръжаващата го среда да му носи по-малко негативни емоции и повече позитивни. За бременните жени обаче това е двойно важно – защото вече от това как живеете и как възприемате живота зависи не само твоето здраве и бъдеще, но и здравето и бъдещето на твоето дете. За това бъдете решителни и не отлагайте, ако знаете какво Ви причинява дискомфорт и е във Ваши ръце да го промените!

Ако Ви е трудно да преодолеете това, което Ви носи негативи в живота, консултирайте се с психолог. Психологът ще Ви насочи към стъпки, които ще Ви помогнат да се справите със ситуацията, дори да Ви изглежда непреодолима. Хората се тревожат, че за да променят живота си ще е нужно да предприемат драстични мерки, за които не са готови – да напуснат работа или да се разведат или да сменят дома си… Това обаче рядко се налага. В повечето случаи „малките камъчета са тези, които преобръщат колата“ и с малки, но адекватни стъпки можете да подобрите осезаемо живота си и живота на своето дете.

Пренатално възпитание

Учените използват термина пренатално възпитание, за да обозначат, че изграждането на психиката на индивида, тоест „възпитанието на детето“, започва още от утробата и до голяма степен зависи от нас дали детето ни след като се роди ще бъде спокойно или тревожно; смело или страхливо; доволно от живота или гневно и недоволно.

До неотдавна се смяташе, че е невъзможно бебетата да имат истински лични и значими преживявания преди раждането. Изследванията обаче показват, че вътре в утробата бебето слуша музика, общува и да запомня преживяното. Многобройни експерименти сочат, че на неродени деца, на които многократно са повтаряни определени стихотворения и музика, ги разпознават по-късно в живота си.

Една от най-големите изненади по отношение на живота в утробата е високата степен на емоционална активност и изразяване  – нещо, за което до скоро не се е предполагало в психологията и медицината. На 15 седмици с ултразвук може да се види как бебето реагира на прости неща като смях или закашляне на майката. По-стряскащи са агресивните реакции, които могат да се видят например спрямо иглата при амниоцентеза – има случаи на атаки срещу нея със свити юмручета, което предполага самозащита, себеналагане, страх и гняв – неща, които до скоро се смятаха за невъзможни. Ултразвуковите изображения на близнаци също показват неочаквани прояви на социализация помежду им, изразяващи се в удряне, ритане и дори целувка. Животът в утробата – след като вече можем да го наблюдаваме се оказва далеч по-различен от мързеливия свят, който по-рано сме си представяли, в който бебето е пасивен пасажер в корема на мама, глух, ням и сляп, за това, което го заобикаля.

В съвременния свят бременността и раждането са се превърнали в изцяло медицински теми. Бременните и раждащи жени са третирани като „пациенти”, което автоматично внушава усещания за болест, слабост, безпомощност. Бременните са под непрекъснато медицинско наблюдение, съпроводено с множество изследвания за аномалии на плода, което неминуемо насажда в бъдещите майки страх от увреждания на плода и усложнения по време на бременността. Това, което ни заобикаля е това, за което мислим и което подсъзнателно очакваме да ни се случи. Очакването да ни се случи нещо страшно и неприятно се предава и на бебето и в следствие на това то също, както и майката страда от високи нива на стрес. В бъдеще медицинските специалисти вероятно ще отчитат този ефект  и ще се отнасят по-внимателно към диагностицирането на евентуални проблеми по време на  бременността.

Емоционалната система на бебето се организира според разнообразието от преживявания, на които е изложена. Ако бебето е оградено с гняв, страх, тревожност, то ще си изгради също такъв модел на реакция и ще изпитва и демонстрира тези емоции често при самостоятелния си живот след раждането. Моделите на страхливо поведение, които се наблюдават чрез ултразвук преди раждането, се повтарят и след него.

Трябва да имате предвид обаче, че честото излагане на ултразвукови вълни не е доказано безопасно, както предупреждават дори източници като Американската агенция за храните и лекарствата (FDA). Те напомнят, че ултразвукът предизвиква конкретни физически ефекти в тъканите, като загряване и вибрации и не бива да се използва извън необходимия за диагностични цели минимум. Според  Европейския комитет по ултразвук в медицината, докато не разполагаме с по-категорични изследвания, трябва да бъдем особено внимателни в по-късните фази на бременността, когато плодът е по-развит о съществува опасност от загряване на костни структури като черепа и гръбначния стълб. Не го правете за развлечение или от просто любопитство!

 

Източник: babysling-bg.com

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си