СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

Девет начина да накараме децата да ни слушат

Нека си признаем, това да искаме и молим децата ни да правят нещо отново и отново, може да ни накара да се побъркаме. В училище правят каквото им се каже. Вашият партньор се прибира вкъщи и те правят това, което той или тя каже. Но вие ги молите да направят най-простото нещо и изведнъж те са глухи и вие сте невидими. Всички сме били там, но крещенето не е начинът да ги привлечете на своя страна в дългосрочен план. Може дори да направи нещата по-трудни.

Имайте вяра - дори и най-упоритият неслушател може да се промени! Само не забравяйте, установете основните ключови правила и бъдете последователни – това е много по-ефективно от крещенето и викането, освен това ще бъдете чудесен пример за подражание.


1. Какво всъщност не е наред?

Вижте дали има първопричина за лошото поведение. Често „палавите“ деца са просто уморени или гладни. Може би са били дразнени в училище този ден или ревнуват от нов брат или сестра.

„Обикновено има причина за лошо поведение. Възможно е татко да се прибере в 20:00 часа и детето никога да не го види или да сте твърде заети, за да играете с тях“, казва Сузи Хейман, семеен съветник. „Често наказваме децата за подаване на основателни оплаквания. Кажете им, че може да не сте в състояние да промените ситуацията, но че можете да слушате.

 

2. Едно нещо наведнъж

Не е добре да нареждате на петгодишно дете едновременно да прибере дрехите си, да подреди пастелите си и да спре да удря главата на двегодишната си сестра в стената. Започнете с най-важното (черепа на сестра му) и когато свършите една задача, преминете към друга.

 

3. Не отстъпвайте

Ако детето ви се държи лошо, не го оставяйте да си отиде в името на лесния живот. Ако вдигне такъв шум около миенето на зъбите си, че й позволите да си легне с уста, пълна с шоколад, тя ще го очаква отсега нататък.


4. Мислете за позитивно родителство

По-добре е да дадете одобрение за добро поведение, отколкото неодобрение за лошо. „Одобрението не трябва да бъде общо, а насочено към конкретното действие: „благодаря, че прибрахте дрехите си в чекмеджето“ или „благодаря, че споделихте играчките си с брат си“, казва д-р Хауърд Слоун, образователен психолог. „Също така трябва да дойде почти веднага след проявата на поведението или възможно най-близо до него.“

 

5. Бъдете конкретни

Ако има нещо, което не ви харесва, уведомете ги – използвайки прост, ясен език, който посочва проблема. Когато Джуниър извади цялата храна от хладилника, не е добре да казва „Ти си ужасен, спри!“ Вместо това кажете: „Не изваждайте храната от хладилника, моля. Съберете морковите и маслото и ги поставете обратно на рафтовете. По същия начин поискайте това, което НАПРАВИТЕ искате по конкретен начин. „Иди си подреди стаята!“ не работи. „Нека приберем играчките ви в кутията, моля“, след това „Нека приберем сандалите ви обратно в гардероба“, прави. Включете ги, докато подреждате, и го направете забавно.

 

6. Бъдете добър пример за подражание

„Много е важно да моделираш собственото си поведение според поведението, което искаш те да подражават“, казва Сузи Хейман. „Това означава, че не крещиш, а слушаш и обясняваш. Ако правят нещо, което не ви харесва, не губете нервите си. Помолете ги учтиво да обяснят какво се случва.


7. Никога не използвайте подкупи или заплахи

Вместо това уведомете децата си за негативните последици от действията им, като например мръсни дрехи на пода означава, че няма красива парти рокля, която да носят на рождения ден на техния приятел. „Проблемът, който повечето „експерти“ не обясняват, е разликата между заплахи и подходящи последствия“, казва д-р Слоун. „Казването предварително „Ако почистите стаята си, можете да гледате телевизор“ подчертава, че понякога, ако не почистите стаята си, някой по-късно ще предложи подкуп, за да я почисти. Много, много по-добре е да изчакате, докато почистят стаята си и след това да го предложат.

 

8. Три стъпки за по-добро поведение

Дори ако сте имали малък успех с това в миналото, направете непослушната стъпка или зоната за изчакване да работят за вас заедно с някои солидни домашни правила и система за възнаграждение: изяснете на децата си какво поведението е приемливо във вашия дом и направете „доброто слушане“ една от точките в таблицата с награди.

 

9. Награждавайте за добро поведение

Диаграмите с награди помагат да се покаже одобрение за конкретни действия и са лесен, ясен начин децата да получат незабавно одобрение. Можете да направите игра на добро поведение – разменете звезди от диаграмата на стикери за забавни награди, като например мама да чете любимата си история за милионен път, татко да носи глупава шапка, докато вечеря, или те да носят глупава шапка на хранене, легло, където и да е. Използвайте своето – и тяхното – въображение. И се забавлявай!

 

Източник: https://www.supernanny.co.uk/

 

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си