Зависимото разстройство на личността се характеризира преди всичко с постоянна и прекомерна нужда от внимание.
Това води до поведение, характеризиращо се с подаване и всеотдайност, както и дълбок страх от изоставяне, а оттам и тревогата за раздяла.
Колко пъти сме срещнали хора, които не могат да се отделят от съпрузите си, дори знаейки, че връзката им е вредна или по-неудобна от ползата? Колко хора знаем, които не могат да взимат решения, без първо да имат мнението на близките си? Кой не знае някой, който изисква почти постоянно разглеждане, да разгневи хората около себе си?
Е, тези хора може да страдат от зависимо личностно разстройство (но не непременно, разбира се). Но преди всичко, какво точно е личността? Каква е справката, когато става въпрос за личността? Нека да започнем от там и след това да се потопим в разстройството на зависимата личност.
Нека да поговорим за личността
Личността е сложна когнитивна организация, емоции и поведение, което дава насоки и насоки (съгласуваност) към живота на човека. Подобно на тялото, личността се интегрира както от структури, така и от процеси и отразява природата (гените) и ученето (опитът).
Освен това, личността обхваща ефектите от миналото, включително спомените, както и настоящите и бъдещите посоки. С други думи, личността е набор от характеристики или модели, които определят човек; т.е. тя обхваща особеното разположение на чувствата, мислите, нагласите и поведението, което считаме / проявяваме и което ни прави уникални пред другите.
Какво представлява зависимо личностно разстройство?
Сега, когато знаем повече или по-малко каква е личността и как я дефинира психологията, можем да се заемем с една от нейните промени или разстройства.
Както казахме по-рано, разстройството на Зависимата личност се характеризира главно с преобладаваща и прекомерна нужда да се има предвидкоето води до покорно поведение, преувеличено привързаност и страх от отделяне. Тя започва в ранните стадии на зряла възраст и присъства в различни контексти (работа, семейство, хобита и т.н.).
Най-важните му характеристики са:
Страх да не знаеш как да се грижиш за себе си
Този модел започва в зряла възраст и се появява в различни контексти. Зависимо поведение и представени са предназначени за разглеждане, Тези хора твърдо вярват, че те не могат да функционират правилно без помощта на другите.
Хората със зависимо личностно разстройство имат големи трудности при вземането на ежедневни решения (например да изберете цвета на панталоните, за да отидете на работа, да носите чадър в случай на дъжд и т.н.), без да получавате прекалено много съвети и одобрения от други.
Тези хора са склонни да да бъдат пасивни и да дават право на другите да поемат инициативата и да поемат отговорност за повечето основни области от живота си, Вие мислите, че това се случва само на младите хора. Това обаче се случва и при възрастните.
Възрастни с нарушено личностно разстройство обикновено зависи от родител или съпруг, който решава къде да живее, каква работа трябва да има и с кого да са с приятели, Юношите с това разстройство могат да оставят на родителите си да решат как да се обличат, кого да докладват, как да прекарват свободното си време и каква кариера да учат.
Тази необходимост други да поемат отговорност надвишава това, което е подходящо за тяхната възраст. Също така надминава това, което би било подходящо за тях с оглед на нуждата им от помощ в ситуации, при които намесата на други би била подходяща.
Зависимо личностно разстройство може да се развие в лице, което има сериозен здравословен проблем или увреждане, В тези случаи трудността за поемане на отговорност трябва да надвишава това, което обикновено се осигурява за хората с болести или увреждания.
Страх от загуба на връзки с другите
Защото хората с зависимо личностно разстройствосе страхуват да не загубят подкрепата или одобрението на другите, често им е трудно да не са съгласни с другите, Това е особено в случая, в който те зависят.
Тези хора се чувстват толкова неспособни да работят сами, че самите те може дори да се съгласят с неща, които смятат, че са неправилни, Те не рискуват да загубят помощта на онези, които търсят съвет.
Тези хора не показвайте гнева си срещу хората, които подкрепят и подкрепят от страх да не ги виждат да изчезнат, Ако индивидът наистина е загрижен за последиците от изразяването на несъгласие, поведението не трябва да се разглежда като доказателство за зависимо личностно разстройство.
Трудност при започване на нови проекти без помощ
Хората със зависимо личностно разстройство имат проблеми със стартирането на проекти или извършването на неща независимо, Те им липсват самочувствие и вярват, че имат нужда от помощ, за да започнат и да вършат нещата.
Те ще чакат други хора да започнат, защото мислят, че ще го направят по-добре. Тези хора са убедени, че не могат да функционират самостоятелно.
Те са неспособни и винаги се нуждаят от помощ, Въпреки това, те са склонни да работят правилно, ако са сигурни, че някой ги наблюдава и им дава зелена светлина. Те може да се страхуват да изглеждат уместни: смятат, че добавянето на почит към образ, който те представляват, ще доведе до изоставянето им. Те често не усвояват уменията, необходими за самостоятелно съществуване, което постоянства зависимостта им.
Способни да се грижат
Хората с зависими личностни разстройства могат да отидат в крайности на преувеличение, за да привлече вниманието и подкрепата на другите, Те дори могат да се представят доброволно за неприятни задачи, ако такова поведение им даде грижа, от която се нуждаят.
Те са готови да се поддават на това, което другите искат, дори ако исканията са неразумни, Необходимостта от поддържане на важна връзка води до небалансирани или изкривени взаимоотношения. В този смисъл те могат да се жертват извънредно или да търпят словесна, физическа или сексуална злоупотреба. Те се чувстват неудобно или безпомощни, когато са сами. Това се дължи на преувеличения им страх, който им дава идеята да се грижат за себе си.
Хора с нарушени личностни разстройства "ще се придържат" към важните хора в очите им, за да избегнат това, че са самидори ако те не се интересуват или не участват в това, което се случва.
Последователността на отношенията
Когато свърши връзка (например смъртта на полагащия грижи, разбиването на съпрузите и т.н.), те може спешно да търси друга връзка, която им дава подкрепата и подкрепата, от която се нуждаят.
Вярата им, че те не могат да функционират, ако нямат тясна връзка, мотивира тези хора да се свържат бързо и безразборно към друго лице.
Загриженост за това, че трябва да се грижите сам за себе си
Хората с това разстройство се притесняват да се грижат за себе си. Те зависят толкова много от съветите и помощта на другитете се притесняват за възможността другият да ги изостави, дори ако такива страхове не са оправдани.
Тези страхове трябва да бъдат прекомерни и нереалистични, Например, възрастен пациент с рак, който отива в къщата на сина си, за да се грижи за него, има зависимо поведение, което е съобразено с обстоятелствата в живота на този човек.
Характеристики, свързани с зависимо личностно разстройство
Хората с зависими нарушения на личността често се характеризират с песимизъм и съмнение, Те са склонни да омаловажават своите способности и ресурси и могат постоянно да се смятат за "безполезни". Те приемат критика и неодобрение като доказателство за липсата на смелост и губят вярата си в себе си. Те търсят свръхзащита и господство на другите.
Професионалното представяне може да бъде засегнато, когато са необходими инициативност и автономия. Те често избягват позиции на отговорност и се чувстват неспокойни относно вземането на решения. Социалните отношения обикновено са ограничени до малкото хора, с които индивидът е пристрастен, Има повишен риск от депресивни разстройства, тревожни разстройства и нарушения на адаптирането.
Зависимото разстройство на личността често се развива с други нарушения на личността, особено ограничаване, избягване и хистория. По-късно ще видим различията им. Хроничното физическо състояние или разстройство на тревожност от раздяла в детството или юношеството предразполага индивида да развие това разстройство.
Кой е засегнат и какво причинява зависимо личностно разстройство?
По-голяма е вероятността жените да участват в психологическото консултиране, въпреки че някои проучвания показват, че това е така същата пропорция при мъжете и при жените.
От друга страна, съществуват редица фактори, които могат да допринесат за развитието на това разстройство.
- Генетични фактори: Ако някой от вашето семейство има подобно разстройство, това може да е източникът.
- Психобиологични фактори: съществува неврологичен дисбаланс между лимбичната и ретикулярната система.
- Психосоциални фактори: Зависимите хора търсят защитни отношения. Имали са авторитарни или свръхзащитни родители.
Как да разграничим зависимите разстройства на личността от другите личностни разстройства?
Въпреки че много нарушения на личността се характеризират със сходни характеристики, зависимо личностно разстройство може да се разграничи, защото хората, които страдат от него, се държат покорно, реактивно и прекалено.
Зависимото и граничното личностно разстройство се характеризира със страх от изоставяне. Обаче човекът с гранично личностно разстройство реагира на изоставяне (или очакване) с чувство на емоционална пустота, гняв и изисквания. Лицето със зависимо личностно разстройство реагира чрез увеличаване на увреждането и подчиняването, търсейки тревожно и спешно връзка, която заменя вниманието и подкрепата.
Граничното личностно разстройство се отличава с типичния модел на нестабилни и интензивни междуличностни отношения. Хората с хистологични нарушения на личността, като например зависимите, имат силна нужда от сигурност и одобрение, може да изглеждат детски и привързани. Но за разлика от зависимото личностно разстройство, което се характеризира със скромно и послушно поведение, хистологичното личностно разстройство представлява активна нужда от внимание.
Зависимото разстройство на личността, както и неуловимото чувство на неадекватност, свръхчувствителност към критиките и необходимостта от сигурност. Въпреки това, хората с избирателни нарушения на личността имат силен страх от унижение и отхвърляне. Това е важно, доколкото те вероятно ще се разграничат, докато не бъдат сигурни, че ще бъдат приети.
За разлика от тях, хората със зависими личностни разстройства разгръщат панел от изследвания и поддържат важни връзки с другите, вместо да избягват и да се отдалечават от взаимоотношенията си. При граничното разстройство се отдалечават от взаимотношенията.
Внимание относно преценката
Както казахме в началото, със сигурност знаете някой с тези характеристики, но внимавайте! Това не означава, че той е подложен на зависимо личностно разстройство. Всъщност много хора имат зависими личностни черти. Точно когато тези признаци са негъвкави, неспособни, устойчиви и причиняват значително функционално влошаване или субективен стрес, те представляват зависимо личностно разстройство.
Източник: https://bg.psychologyinstructor.com/