"През годините съм писал за разнообразието от начини, по които докосваме лицата си, за да се самоуспокоим или да успокоим тревогите си. Ние докосваме, галим, драскаме, търкаме, дърпаме, скубем, натискаме, стискаме и правим много други неща със собствените си лица. Никоя друга област от тялото не получава толкова разнообразно внимание през даден ден. Помислете само за устните: облизваме ги, стискаме ги, галим ги с моливи или пръсти, почукваме ги, дърпаме ги или дори издаваме безсмислени вибриращи звуци с тях и, да, целуваме се с тях. Ние правим всичко това, за да задоволим нуждата на мозъка си да остане спокоен и в здравословно състояние на равновесие или за да подобри момент (романтичен или друг). След като надраснем етапа на смучене на палеца като малки деца, лицето е нашето средство за умиротворяване.
Постулирах преди, че докосваме лицата си толкова много, защото петият черепномозъчен нерв (известен още като CN-V, тригеминален) влива лицето ни (чело, бузи, нос, очи, челюст, брадичка) с толкова много богати и чувствителни нервни окончания, които са толкова лесно достъпен. Следователно, от гледна точка на поведенческата икономика, докосването на лицата ни, за да се успокоим, в сравнение с всяка друга част на тялото, има най-пестеливия смисъл. С други думи, петият черепномозъчен нерв е най-подходящ да ни помогне да се успокоим бързо и ефикасно, защото е здрав, с широк обхват и е много близък в относително отношение до моста, близо до решаващия връх на мозъчния ствол, където сигналите от докосването се получават и незабавно се разпространяват, за да се улесни освобождаването на неврохимикали, ако е необходимо, като окситоцин.
Различни начини за докосване
Това ни помага да разберем защо докосваме лицето си толкова много, но не обяснява защо докосваме лицето си по различен начин всеки път. Вероятно никога не сте се замисляли как докосвате лицето си или кога, но, както се оказва, начинът, по който го правим, зависи от това, от което се нуждае мозъкът. Когато почувствате сърбеж по бузата си, почешете я. Достатъчно просто, нали? Както се оказва, този сърбеж, независимо от причината, подсъзнателно ви принуждава да действате. За да облекчите сърбежа, не е достатъчно просто да докосвате мястото, да го натискате, да го дърпате, да го разтривате или да го масажирате. Ако сърби, мозъкът го усеща като важен (може би е насекомо, може би кожно заболяване — мозъкът не се интересува, особено докато спи) и затова активира най-добрата реакция, която ще смекчи този сърбеж – почесване.
Така, в зависимост от нашето настроение, емоционално състояние или ниво на стрес, както и нужда, мозъкът избира подходящия арсенал, който да разгърне. Забелязвали ли сте някога как, когато мислим, сме склонни да докосваме брадичката си много леко с показалеца и палеца си? Тези пръсти, богато инервирани с различни нерви за прецизно хващане и усещане, ни позволяват да допринесем за процеса на мислене, може би дори ни помагат да се отпуснем чрез докосване на брадичката. Опитайте да докоснете брадичката си, докато сте отпуснати, само с върха на кутрето си; забелязвате ли разликата? Не е същото. Мозъкът предпочита докосването на по-широките върхове на пръстите – особено на показалеца и палеца – когато обмисляме нещо или просто сме замислени.
Като алтернатива, нека си представим, че сега сте изправени пред трудна ситуация, може би внезапен конфликт в графика ви, или сте разочаровани и установявате, че не докосвате кожата си както преди, а по-скоро енергично почесвате бузата си, докато обмисляте как да примирите конфликт. Защо е промяната в начина, по който докосваме? Защото мозъкът преценява обстоятелствата и предприема по-стабилни действия, за да се справи с внезапното увеличаване на стреса. Колкото по-голям е стресът, толкова по-енергично, динамично и тактилно става докосването. Всичко от дърпане на собствената ни плът до скубане на устните, до силно стискане на бузите ни до плъзгане надолу по ъглите на устата чак до брадичката (периорално успокояване) е достъпно за мозъка от тази разнообразна палета от успокояващи ресурси.
Различни видове нерви
За да разберем защо това е така, трябва да се срещнем с Меркел, Майснер, Руфини и Пачиниан, семейство от нерви, които лежат под кожата на пръстите и лицето ни; всеки осигурява различни усещания на мозъка. Например, телцата на Майснер са силно чувствителни към най-малкото докосване и бързо разпознават промените в текстурата. Телцата на Пачин са възприемчиви към преходни промени в докосването или натиска и вибрациите. Нервните окончания на Меркел могат да различават различни текстури и обекти, докато корпускулите на Руфини са чувствителни към по-бавно, по-нюансирано докосване - особено на натиск и разтягане и къде точно се извършва промяната в налягането.
Тези различни нерви не са просто специализирани; те са в различни концентрации и някои са толкова чувствителни, че могат да усетят докосването на един косъм, докато други реагират по-силно на тъп натиск. Например, сигналите от телцата на Майснер и Пачин изпращат кратки електрически сигнали до мозъка, за да го уведомят, че нещо е било докоснато; междувременно сигналите от нервните окончания на Ruffini и клетките на Merkel постоянно изпращат сигнали през цялото докосване. Ако докосвате нещо за подробности, като например ако четете изпъкналите точки на Брайл на страница, клетките на Меркел ще предадат информацията най-точно, тъй като те са силно централизирани във върховете на пръстите и могат да се различават по начини другите нервни окончания не могат.
Така че, ако откриете, че се чудите защо някой внезапно докосва лицето си по този и онзи начин или защо, докато се опитвате да си спомните новия си ПИН на кредитната карта, сте открили, че трескаво скубете филтрума си (вертикално нагънатата кожа точно над устната ви), това е напомняне, че мозъкът се нуждае от това, от което се нуждае - точно навреме и не винаги едно и също - за да се справи със стреса на ежедневието. Освен това ни напомня, както се оказва, че как се докосваме и кога се докосваме може да разкрие много за това, което се случва в ума."
Джо Диспенза
Източник: https://www.jnforensics.com/
Предстоящи събития
ЕМOЦИОНАЛНА ПЛАСТИЧНОСТ
28 януари 2025
Сертификационна програма "ЕЗИКЪТ НА ТЯЛОТО - МАСТЪР КЛАС"
1 февруари 2025
ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ ЗА ВЪЗРАСТНИ /групата е пълна/
11 февруари 2025
ЕМОЦИИТЕ В БИЗНЕСА - успeхът и комуникацията
18 февруари 2025
ЕМОЦИОНАЛНО ЗРЯЛ ? НЕЗРЯЛ
20 февруари 2025