СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА НЕ ПРОВЕЖДА ИНДИВИДУАЛНИ КОНСУЛТАЦИИ!

СЪЧУВСТВИЕ КЪМ САМИТЕ НАС И РАБОТА С ТРУДНИ ЕМОЦИИ

Прилагане на състрадание към себе си и нашите емоции
 

Чрез редовната практика на състрадание може да открием, че лесно отваряме сърцата си за нашето собствено страдание и страданието на другите. Заедно с укрепването на дълбоко чувство за цел и смисъл, състраданието към себе си осигурява здрава основа или „позиция“ за работа с трудни емоции. Ако вземем предвид нашата вътрешна поза, когато се отнасяме към трудни емоции, метафорично имаме ли ръцете си скръстени плътно към гърдите, стиснати юмруци и сбръчкани вежди, или посрещаме трудните си емоции с отворени обятия, готови да се включим в непредпазлив дискурс? За да подхранваме състрадателна позиция, докато работим с трудни емоции, можем да останем наясно с акронима STANCE (ПОЗА/СТОЙКА): Stay Tender And Nurture Compassionate Experience (Останете нежни и практикувайте състрадателния опит).

Установяването на ПОЗИЦИЯ, докато работите с трудни емоции, може да звучи твърде меко. Изследванията върху теорията за ученето обаче предполагат, че положително ориентираното към растеж мислене подобрява способността ни да учим в сравнение с подхождането към себе си с отношение на вина, негодувание или безнадеждност. Изследователят от Станфорд Карол Дуек има десетилетия изследвания, подкрепящи силата на мисленето за растеж. В началото може да изисква умишлено усилие да запомните СТОЙКАТА, докато сте в разгара на емоцията, но с практиката може да стане рефлексивна. Това важи за всички стратегии, които ще продължим да развиваме при работа с трудни емоции.

Процесът на култивиране на емоционален баланс изисква от нас да разгледаме някакъв мътен и понякога труден материал. Например, докато проучваме по-задълбочено, може да преоткрием модели, които водят началото си от ранното детство, ограничаващи вярвания за себе си и лепкави модели на недостатъчна или свръхреактивност. Начинът, по който подхождаме към тази информация, е толкова важен, колкото и това, което научаваме. Ако се посветим на изучаването на нашите емоции с безмилостна дисциплина и интензивност, ще се изгорим. Като алтернатива, ако проявим състрадание към себе си, ще осъществим целта, която толкова нетърпеливо търсим: спокоен, гъвкав ум, сърце и тяло.

Състраданието ни позволява да изследваме нашите разрушителни емоции с голяма нежност и понякога може да ни подкрепи да оценим тези емоции като възможност за растеж. Много от нашите разрушителни модели може да са ни помогнали да бъдем в безопасност, когато виждането ни за света не е било добре информирано и не сме имали други инструменти.

 

Ако искате да се научите как да четете емоционалните изражения и скритите чувства на хората, посетете обучение на  Десислава Дамянова  , която е единствения треньор и сертифициран експерт да провежда обучения и предава знанията на д-р Пол Екман.

 

Източник: https://www.paulekman.com/

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си