През последното десетилетие д-р Пол Екман е имал възможността да прекара близо 50 часа в индивидуални разговори с Далай Лама.
Съдържанието от първия им диалог беше публикувано в книгата „Емоционална осъзнатост“. По време на последната им среща в Ню Делхи, Индия (януари 2012 г.), те прекараха още 6 часа в обсъждане на състраданието.
Този обмен беше записан и превърнат във видео поредица, наречена „Развиване на глобалното състрадание“. Можете да прочетете част от описания разговор в новата книга на Далай Лама „Придвижване към глобално състрадание“, а в края на статията може да видите видеото.
1. Защо глобално състрадание?
През 20-ти век човечеството е постигнало огромен напредък като автомобилите и интернет. Но насилието и страданието остават преобладаващи и широко разпространени. Моралните принципи са нарушени в съвременния свят. Моралната етика трябва да се преподава чрез модерно образование. Д-р Екман и Далай Лама определят глобалните предизвикателства, които ни засягат и как да започнем да отговаряме на тези предизвикателства. Те идентифицират какво обединява всяко човешко същество и как да въведе промяна и да се приближи към глобалното състрадание.
2. Петте цели на състраданието
Д-р Екман и Далай Лама изследват връзката между спокоен ум и сърдечно сърце. Те изследват и необходимите условия за състрадание. Те създават конспект на сърдечността: с любов и уважение остава малко място за гняв, омраза или страх. Д-р Екман и Далай Лама предлагат карта на емоциите, с която да се възпита спокоен ум и най-добре да използват естествената си интелигентност. Д-р Екман описва разграниченията на състраданието и как те могат да осигурят специфични пътища към глобалното състрадание.
3. Разбиране на безпристрастното състрадание
Д-р Екман и Далай Лама изследват различните видове състрадание и значението на безпристрастното състрадание. За истинско състрадание е необходима практика на откъсване. Истинското състрадание е насочено не само към вашите приятели, но и към враговете ви. Гледайте как Далай Лама разбива разликата между предубедено и безпристрастно състрадание. Разберете пътя към безпристрастно състрадание към всички живи същества.
4. Проксимално и дистално състрадание
Д-р Екман и Далай Лама сравняват и разграничават проксималното и дисталното състрадание. Д-р Екман припомня как всеки вид състрадание е участвал в отглеждането на собствените му деца. Екман описва как състраданието може да облекчи страданията на децата сега или да предотврати това да се случи в бъдеще. Научете разликите между проксималното и дисталното състрадание и как те могат да се прилагат във вашето ежедневие.
5. Дарвин и безпристрастно състрадание
Д-р Екман и Далай Лама изследват какво мотивира състраданието и въвеждат възгледите на Дарвин в разговора. Далай Лама описва, че истинската загриженост за благосъстоянието на другите не трябва да включва личен интерес. Обяснено по Буда начин: да се направиш напълно достъпен за другите.
6. Състраданието генерира радост
Д-р Екман и Далай Лама говорят за Състрадателната радост - състрадание, което идва от помощта на другите. Те изследват фундаменталните градивни елементи, открити в хората, които ни тласкат да действаме състрадателно. Научете за страничните продукти на състраданието, неученото укрепване и унищожаването на егото.
7. Постигане на състрадание чрез забавления
Д-р Екман обсъжда необходимостта от нови предавания и игри за деца на възраст от 5 до 15 години, които подчертават сътрудничеството и състраданието. Както се обсъжда в Webisode 5, дисталното състрадание е неразделно приятно за хората. С други думи, ние се радваме да помагаме на другите и да виждаме как другите помагат. Далай Лама и д-р Екман обсъждат потенциални клопки и най-добрия начин да започнат да създават забавления за деца.
8. Егоистично семе на състрадание
Д-р Екман и Далай Лама обсъждат значението на образованието на младите хора за вътрешен мир и състрадание към всички хора. Далай Лама говори за връзката между парите, властта, подозренията и омразата. Обсъждат се някои от най-удивителните постижения на човечеството. Д-р Екман и Далай Лама се съгласяват, че състраданието е естествена емоция, която всички хора изпитват. Макар да ни е приятно да виждаме как враговете страдат, повечето от нас изпитват инстинктивно чувство на състрадание към страданията на другите.
9. Защо някои хора изпитват глобално състрадание?
Д-р Екман и Далай Лама изследват защо някои хора са по-мотивирани от други да проявяват състрадание към непознати. Далай Лама обяснява, че макар че никога няма да мотивираме 100% от човешкото население, все пак можем да изградим състрадателен свят. Далай Лама демонстрира как глобалното състрадание трябва да идва от универсалното образование, а не от религията.
10. Глобалното състрадание генетично базиран дар ли е?
Д-р Екман и Далай Лама изследват онези, които са изключително състрадателни. Наричаме ги изключителни поради това колко малко са истински безкористните хора сред нас. Д-р Екман и Далай Лама обсъждат как повече образование може да даде повече алтруистични хора и изключителното може да стане норма.
11. Ползите от спокойния ум
Д-р Екман и Далай Лама обсъждат колко силни действия все още могат да се извършват, когато умът ви е спокоен. Далай Лама обяснява как разрушителите на спокойния ум са страх, гняв и алчност и че пречат да имате цялостен и реалистичен поглед върху нещата.
12. Избягване на прекомерно доверие
Д-р Екман и Далай Лама обсъждат как състрадателният и отворен ум намалява вътрешния страх, както и страха на другите. Далай Лама обяснява как тренировките за състрадание могат да създадат самочувствие и спокоен ум.
13. Семената на състраданието
Д-р Екман обсъжда как семето на състраданието, предавано от родител на потомство, е градивен елемент към глобалното състрадание. Това е начин да видим целия свят като наши деца. Д-р Екман илюстрира необходимостта от мотивация и цел за глобално състрадание.
14. Дистално срещу проксимално състрадание
Д-р Екман обсъжда, че не изглежда да има подредени етапи с различни цели на състрадание. Той споменава, че хората често правят скок към глобалното състрадание без междинни стъпки. Д-р Екман и Далай Лама обсъждат проксималното състрадание и как има два компонента в преживяването: психическия и физическия.
15. Ролята на интелигентността на състраданието
Д-р Екман и Далай Лама обсъждат как човешката интелигентност прогнозира страданието и мотивира дисталното състрадание. Далай Лама обяснява, че отношението на лекаря отразява колко ефективни ще бъдат грижите му.
16. Конструктивен гняв
Далай Лама обяснява, че хората и други бозайници изпитват загриженост за малките си, вкоренени в биологията, а не в религията или образованието. Д-р Екман обяснява, че гневът сам по себе си не е лош, но ако позволим на гнева да причини вреда на другите, това е лошо.
17. Вътрешната радост да действаш състрадателно
Д-р Екман обяснява, че въпреки че има много нива на полза за състрадателен акт, най-важното е това, което природата е вградила. Д-р Екман и Далай Лама обсъждат как това да се чувстваш добре и да правиш добро трябва да бъде градивен елемент и организиращ принцип на живота.
18. Кога да възпитаваме състрадание
Д-р Екман и Далай Лама обсъждат, че възпитанието за състрадание трябва да започне, когато детето е на 4-5 години, защото тогава е вероятно да бъде възприемчиво. Далай Лама обяснява как образованието за глобално състрадание е от решаващо значение, тъй като състраданието се разглежда като признак на слабост, а не като признак на успех.
Източник: http://paulekman.com