Психопатът има асоциално поведение, атипични емоционални реакции, не показва загриженост или съпричастност, няма угризения за действията си.
В началото психопатите могат да бъде симпатични, но те са склонни да се държат измамно, неморално, а често и насилствено. Психопатичните индивиди са 20-25 пъти по-склонни да попаднат в затвора. Въпреки това, насилието и престъпността не са главните признаци на психопатия. Психопатичното поведение варира значително при отделните индивиди. Някои може да са сексуални престъпници или убийци, но други да са успешни лидери. Основното лечение е психотерапия, но повечето психопати се повлияват трудно, защото те не вярват, че има проблем в поведението им.
Кои са най-честите психопатични черти?
Важно е да се прави разлика между психопат и индивиди с психопатични черти. Възможно е човек да проявява няколко психопатични черти, без да е истински психопат. Само лицата с психопатични черти, които също проявяват асоциално поведение, се считат за психопати.
Ето някои характерни психопатични черти:
- измамна харизма
Психопатите първоначално могат да изглеждат чаровни и забавни. Те са приказливи, споделят смешни истории. Скоро обаче разбирате, че те са хитри, подвеждащи и неискрени.
- огромно самочувствие
Психопатите имат много високо мнение за собствената си личност. Те виждат себе си като много важни. Заслугата за даден успех е винаги тяхна, като омаловажават приноса на другите. Обичат винаги да печелят и да доминират.
- необходимост от предизвикателства
Психопатите обичат предизвикателствата и вълненията. Те искат да имат постоянна динамика в живота си. Доста често нуждата им от нови предизвикателства включва нарушаване на закона. Психопатите живеят според собствените си правила и смятат, че законите не се отнасят за тях. Наслаждават се на тръпката да се измъкнат безнаказано.
- липса на емоции
Психопатите не показват много емоции – поне не истински. Те могат да изглеждат студени и безчувствени през повечето време. Но когато се налага за постигане на целите им, те могат да изразят множетво емоции, които всъщност не изпитват. Например, може да бъдат гневни, за да сплашат някого или да бъдат тъжни, за да манипулират някого.
- липса на емпатия
Психопатите са напълно безразлични към хората, които страдат, дори когато това е близък приятел или член на семейството.
- патологичен лъжец
Психопатът е патологичен лъжец. Той казва лъжи, за да изглежда добре или да се измъкне от неприятности. Но също така лъже, за да прикрие предишните си лъжи. Понякога му е трудно да поддържа историите си верни, тъй като забравя какво е казал.
- липса на угризения
Психопатите не се интересуват как тяхното поведение влияе на други хора. Те не изпитват никаква вина за причиняването на болка на хората.
- ранни поведенчески проблеми
Повечето психопати проявяват поведенчески проблеми още в детска възраст. Те често лъжат, бягат от училище, бият съучениците си, чупят чужда собственост, злоупотребяват със забранени субстанции.
- криминално поведение
Престъпното поведение на психопатите е доста разнообразно, например шофьорски нарушения, финансови нарушения, актове на насилие.
- множество сексуални контакти
За психопатите сексът никога не е емоционален или любовен акт. Те често имат безразборни полови контакти. Освен това могат да използват секса като начин да получат това, което искат.
Други черти, които психопата може да притежава са:
- импулсивност
- безотговорност
- пренебрежение към безопасността
- раздразнителност и агресивност
- нарцисизъм
- манипулативност – психопатът умее да накара другите хора да правят това, което той иска.
Източник: https://www.arsmedica.bg/