Терминология
Съзависими
Хора, които зависят от други хора заради емоционалното им удовлетворение и изпълнението на Его или ежедневните функции. Те са нуждаещи се, взискателни и покорни. Те се страхуват от изоставяне, придържат се и проявяват незряло поведение в усилията си да поддържат „връзката“ със своя спътник или партньор, от когото зависят. Без значение какво злоупотреба им е нанесено - те остават във връзката. С нетърпение да станат жертви, съзависимите се стремят да контролират своите насилници.
Обърнат нарцисист
Наричан още „скрит нарцисист“, това е съзависим, който зависи изключително от нарцисистите (нарцисист-съзависим). Ако живеете с нарцисист, имате връзка с такъв, ако сте женен за такъв, ако работите с нарцисист и т.н. - това НЕ означава, че сте обърнат нарцисист.
За да се „квалифицирате“ като обърнат нарцисист, трябва да бъдете във връзка с нарцисист, независимо от злоупотреби, нанесени ви от него. Трябва АКТИВНО да търсите връзки с нарцисисти и САМО с нарцисисти, без значение какъв е бил вашият (горчив и травматичен) опит в миналото. Трябва да се чувствате ПРАЗНИ и НЕЩАСТНИ във взаимоотношенията с ВСИЧКИ ДРУГИ хора. Само тогава и ако отговаряте на другите диагностични критерии за зависимо личностно разстройство, можете безопасно да бъдете етикетиран като „обърнат нарцисист“.
Противозависими
Повечето „класически“ (явни) нарцисисти са противозависими. Емоциите и нуждите им са заровени под „белези“, които са се образували, слели и втвърдили през годините на една или друга форма на насилие. Грандиозността, чувството за право, липсата на съпричастност и непреодолимата надменност обикновено крият гризаща несигурност и колебливо чувство за собствена стойност.
Противозависимите са скромни (отхвърлят и презират властта), яростно независими, контролиращи, егоцентрични и агресивни. Те се страхуват от близост и са затворени в цикли на колеблив подход, последван от избягване на обвързване. Те са „самотни вълци“ и лоши отборни играчи.
Противозависимостта е реакционна формация. Противозависимият се страхува от собствените си слабости. Той се стреми да ги преодолее, като проектира образ на всемогъщество, всезнание, успех, самодостатъчност и превъзходство.
Въведение
Съзависимостта е важна и неразделна част от нарцисизма. Нарцисистите са или взаимно зависими, или съзависими (обърнати).
DSM-IV-TR използва 9 критерия за определяне на нарцистичното личностно разстройство (NPD). Достатъчно е да се покажат признаци на 5 от тях, за да бъдат диагностицирани като нарцисист. По този начин теоретично е възможно да имаш NPD, без да си грандиозен.
Много изследователи (Александър Лоуен, Джефри Сатиновър, Теодор Милон и други) предлагат „таксономия“ на патологичния нарцисизъм. Те разделиха нарцисисти на подгрупи (точно както направих с моята соматична и церебрална нарцистична дихотомия).
Лоуен, например, говори за „фалическия“ нарцисист спрямо другите. Сатиновер и Милън правят много важно разграничение между нарцисисти, отгледани от "класически" родители, които са насилници - и тези, които са отгледани чрез дозиране и задушаване или властни майки.
Глен О. Габард в "Психодинамична психиатрия в клиничната практика" [Издание DSM-IV-TR. Коментари за личностни разстройства от клъстер Б - нарцистични. American Psychiatric Press, Inc., 2000] откриваме това:
"... какви окончателни критерии могат да се използват за разграничаване на здравия от патологичния нарцисизъм? Почитаните във времето критерии за психологическо здраве - да обичаш и да работиш - са само отчасти полезни при отговора на този въпрос."
„Трудовата история на дадено лице може да окаже малка помощ при правенето на разграничението. Силно разстроените нарцистични индивиди могат да постигнат изключителен успех в определени професии, като например голям бизнес, изкуства, политика, развлекателна индустрия, лека атлетика и телевангелизация. В някои случаи обаче , нарцистичната патология може да се отрази в повърхностно качество на професионалните интереси, сякаш постиженията и признанията са по-важни от овладяването на самата област.
Патологичните форми на нарцисизъм се идентифицират по-лесно от качеството на взаимоотношенията на индивида.
Една трагедия, засягаща тези хора, е неспособността им да обичат. Здравите междуличностни взаимоотношения могат да бъдат разпознати по качества като съпричастност и загриженост за чувствата на другите, истински интерес към идеите на другите, способност да се толерира амбивалентност в дългосрочни отношения, без да се отказвате, и способност да признаете собствения си принос до междуличностни конфликти.
Хората, които се характеризират с тези качества, понякога могат да използват другите, за да задоволят собствените си нужди, но тенденцията се проявява в по-широкия контекст на чувствителната междуличностна връзка, а не като широко разпространен стил на общуване с други хора. От друга страна, човекът с нарцистично личностно разстройство подхожда към хората като предмети, които трябва да бъдат използвани и изхвърлени според неговите или нейните нужди, без да се отчитат чувствата им.
На хората не се гледа като на отделно съществуване или като на собствени нужди. Лицето с нарцистично личностно разстройство често прекратява връзката след кратко време, обикновено когато другият човек започне да отправя изисквания, произтичащи от неговите собствени нужди. Най-важното е, че такива взаимоотношения очевидно не ‘работят’ по отношение на способността на нарцисиста да поддържа собственото си чувство за самочувствие. “
"... Тези критерии [DSM-IV-TR] идентифицират определен вид нарцистичен пациент - по-конкретно, арогантния, самохвален," шумен "индивид, който изисква да бъде в центъра на вниманието. Те обаче не успяват да характеризират срамежливите, тихо грандиозен, нарцистичен индивид, чиято изключителна чувствителност към светлини води до усърдно избягване на прожекторите. "
DSM-III-R намеква за поне два типа нарциси, но комисията DSM-IV-TR избра да изтрие това:
„... включен критерий“ реагира на критиката с чувство на ярост, срам или унижение (дори и да не е изразено) ‘поради липса на„ конкретност “.“
Други теоретици, клиницисти и изследователи по подобен начин предлагат разделение между „забравения нарцисист“ (известен още като явен) и „свръхбдителния нарцисист“ (известен също като скрит
Компенсаторът срещу класическия нарцисист
Друго интересно разграничение, предложено от Дейв Кели в неговия отличен уебсайт PTYPES (http://www.ptypes.com), е между компенсаторния тип NPD и класическия NPD (описан в DSM-IV-TR).
Ето компенсаторните критерии за NPD според Дейв Кели:
„Личностните типове предлага компенсаторно нарцистично разстройство на личността като широко разпространен модел на нестабилно, прикрито нарцистично поведение, което произтича от основното чувство на несигурност и слабост, а не от истински чувства на самочувствие и високо самочувствие, започвайки от ранна зряла възраст и присъстващо разнообразие от контексти, както е посочено от шест (или повече) от критериите по-долу.
Основната черта на Компенсаторния нарцистичен тип личност е модел на откровено нарцистично поведение (което) произтича от основното чувство на несигурност и слабост, а не от истински чувства на самочувствие и високо самочувствие. "
Компенсаторният нарцистичен тип личност:
- Стреми се да създаде илюзия за превъзходство и да изгради образ на висока самооценка [Millon];
- Стреми се към признание и престиж, за да компенсира липсата на чувство за собствена стойност;
- Може да „придобие унизително отношение, при което постиженията на другите да бъдат осмивани и унижавани“ [Millon];
- Има упорити стремежи към слава и статус [Millon];
- Има склонност да преувеличава и да се хвали [Millon];
Чувствителен е към това как другите реагират на него, наблюдава и слуша внимателно за критична преценка и се чувства пренебрегнат от неодобрение [Millon]; - „Склонен ли е да се чувства засрамен и унижен и особено (тревожен) и уязвим към преценките на другите“ [Millon];
- Прикрива чувството за неадекватност и дефицит с псевдо арогантност и псевдо-грандомия [Millon];
- Има склонност към периодични хипохондрии [Форман];
- Редува се между чувство на празнота и мъртвост и състояния на възбуда и излишна енергия [Форман];
- Забавлява фантазии за величие, непрекъснато се стреми към съвършенство, гений или звездна сила [Форман];
- Има история на търсене на идеализиран партньор и има силна нужда от утвърждаване и потвърждение във връзките [Форман];
- Често забавлява желана, преувеличена и нереалистична концепция за себе си, която не може да измери на [Райх];
- Произвежда (твърде бързо) работа, която не достига нивото на неговите способности поради изключително силна нужда от незабавно удовлетворение от успеха [Райх];
- Чувствителен е, бърз да се обиди при най-малката провокация, непрекъснато предвижда атака и опасност, реагира с гняв и фантазии за отмъщение, когато се чувства разочарован от нуждата си от постоянно възхищение [Райх];
Е самосъзнателен, поради зависимост от одобрението на другите [Райх]; - Страда редовно от повтарящи се колебания на самочувствието [Райх];
- Стреми се да премахне чувството за неадекватност, като принуждава вниманието и възхищението на всеки върху себе си [Райх];
- Може да реагира със самоуважение и депресия на липсата на изпълнение на грандиозните му очаквания [Рисо].
Източник: https://bg.socmedarch.org/