СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

НАРЪЧНИК НА ОПТИМИСТА

Има дни, когато е трудно да бъдеш щастлив, знаейки какво се случва около теб. Още по-непостижимо изглежда, когато постоянно някой около теб се оплаква от живота си.

Това съвсем не означава да се присъединиш към песимистите обаче. Всъщност е много по-важно точно тогава да погледнеш от светлата страна на нещата. Поне доколкото е възможно.

Ползите от оптимизма
Осъзнатият избор да живееш с усмивка и надежда има своите изненадващи ползи. Изследване, проведено от учените в университета в Питсбърг, разкрива, че за жените с по-оптимистична нагласа рискът от сърдечни заболявания е с 30% по-нисък.

Заключенията на учените, които правят изследвания, свързани с оптимизма, гласят, че той намалява значително опасността от удар. А хората, които подхождат оптимистично към живота си в ранна възраст, по-рядко се разболяват, когато остареят, и живеят по-дълго от песимистите.

Оптимизмът като избор
Грешиш, ако смяташ, че си песимист по природа и че няма как да промениш нагласата си. Списанието „Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry“ публикува експеримент с две групи хора с различна нагласа.

Доброволците от първата група трябва да изпълняват 5-минутно упражнение, което изисква позитивна нагласа за бъдещето им, докато тези от втората просто трябва да говорят за живота си, без да се опитват да погледнат на него оптимистично. При първите се наблюдава значително повишаване нивото на оптимизъм за период от 2 седмици, като някои от тях са се почувствали така само броени дни след началото на експеримента.

Ако искаш да погледнеш по различен начин на живота си, при това въпреки негативизма, който те заобикаля, запомни, че има как да промениш нагласата си.

Вземи решение да бъдеш оптимист
Изборите в живота си правиш сам. Можеш да чистиш цял ден или пък да четеш книга. Можеш да излезеш да вечеряш навън или пък да си сготвиш у дома. Можеш да изпиеш едно кафе с приятел, който не си виждал от векове, или пък да му откажеш.

И не на последно място, можеш да решиш да бъдеш позитивен или да продължиш живота си, както досега. Да си оптимист в свят на песимисти започва от простичкото решение да бъдеш такъв.

Избягвай хората, които изпиват положителната ти енергия
Някои ги наричат „енергийни вампири“, други – токсични хора. Каквато и дума да използваш, истината е, че те сякаш крадат позитивизма от теб. Такива хора вярват, че те са в центъра на всичко случващо се и обикновено им липсва емпатия към другите. Важно е да очертаеш здравословни за теб граници с хората, които хронично са затънали в собственото си съжаление и нещастие.

Това може да означава, че ще ти се наложи да казваш думи като: „Забелязвам, че всеки път, когато ти предложа решение на твой проблем, ти продължаваш да настояваш, че нищо няма да помогне. Не мисля, че мога да променя това.“

А може и да означава, че трябва да се дистанцираш поне мъничко от близък, който не спира да споделя с теб своите черни мисли за света и всичко, което го заобикаля.

Добре би било да ограничиш информацията, която получаваш от медиите. Да гледаш твърде много трагични събития по новините намалява още повече способността ти да възприемаш чашата като наполовина пълна.

Разпознай негативните си мисли
Нормално е да признаеш, че понякога се случват и неприятности. Да игнорираш действителността не е полезно.

Най-добрият начин е да бъдеш реалист. Ако си твърде оптимистично настроен за предстоящото интервю за работа, може да не отделиш достатъчно време за подготовка за него, тъй като си убеден, че ще получиш позицията.

Ако пък, от друга страна, гледаш твърде негативно на живота, сам ще саботираш шансовете си да бъдеш нает. Ако си мислиш, че никой няма да те вземе на работа, ще изглеждаш победен още преди да си влязъл в офиса за интервюто. Липсата на увереност може да се окаже причината да не бъдеш одобрен.

Най-разумният подход би бил да си напомняш, че ще направиш всичко, на което си способен, но няма да се отчайваш, без значение от резултата. Да си оптимист ще ти помогне да повярваш, че на хоризонта пред теб те очакват по-добри възможности от вече изпуснатата, и че ти можеш да ги използваш.

Ако усетиш, че потъваш в собствените си негативни мисли, спри за миг и помисли дали те са реалистични или по-скоро преувеличени. Ако прерамкираш тези мисли в по-реалистични твърдения, ще успееш да си вдъхнеш по-голяма доза оптимизъм.

Предай своя позитивизъм на околните
Макар да не е твое задължение да правиш всички щастливи, не пречи да накараш някого да се усмихне. Веднъж на ден кажи нещо приятно на един човек.

На работното място можеш да направиш комплимент на някого, че е задал точния въпрос на работната среща например.

У дома можеш да похвалиш детето за труда, който е положило за домашното по математика. Или пък да кажеш на половинката колко много държиш на нея и цениш онова, което прави за теб.

Да караш хората да се усмихнат има положително въздействие и върху теб самия, при това дълготрайно. Но не забравяй да предаваш позитивизъм и на себе си. Преди да заспиш вечерта, си помисли за всичко, което си направил през деня. Дори и да е бил труден и опак ден, все ще се намери нещо, което да те накара да се почувстваш добре и да се похвалиш. Било то, задето си успял да запазиш самообладание, въпреки че дълго си чакал таксито, или пък защото си успял да предадеш проект, който е бил истинско предизвикателство за теб.

Представи си положително бъдеще
Знаем, че звучи тривиално, но да опишеш оптимистично бъдещето си на лист хартия може да ти помогне да видиш нещата в перспектива.

Ако не знаеш как да започнеш, можеш да отделяш 20 минути в продължение на 4 дни и да записваш какво искаш да ти се случи на следващия ден, седмица, месец и година. Отпусни се, дай си свобода да мечтаеш.

Можеш да споменеш някое голямо предизвикателство, което те чака, и да помислиш за положителната му развръзка.

Учи се на благодарност
Спомни си за всичко, за което трябва да бъдеш благодарен - от слънчевите лъчи до чистата вода, която пиеш. Ще усетиш неподозиран прилив на оптимизъм. Може дори да си водиш дневник на благодарностите и да записваш в него всяко нещо, което те е накарало да се усмихнеш през деня.

Ако не ти се получава, можеш да отделиш минута да се усмихнеш и да кажеш „Благодаря“ за всяко добро нещо или добър човек в живота ти. Вкусвай, връщай се често към всичко, което прави животът ти хубав.

Трудно е да си оптимист, ако не си признателен към онези, които са ти помогнали да стигнеш до тук. Да чувстваш благодарност е полезно за теб, но да я признаеш на „виновниците“ носи и други ползи. Така ще заразиш и тях със своята радост и добро настроение. Кой не е щастлив да научи, че е ценен?

Можеш да напишеш писмо до човек, който е повлиял положително на живота ти – учител, бивш началник, майка ти. Предай го лично. Така емоцията не само ще бъде споделена, тя ще бъде неописуема и за двама ви.

Източник: psychology.framar.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си