СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

Кои са признаците на емоционално насилие

Някои признаци на злоупотреба като белези по тялото от физическо нараняване се забелязват лесно. Други форми на злоупотреба могат да бъдат по-трудни за виждане или разбиране. Някои признаци на емоционално насилие могат да бъдат очевидни за околните след като са се случили, но човек в тази ситуация може да ги пропусне или да не знае, че ситуацията изобщо е насилствена.

Емоционалната и психическа злоупотреба включва човек действащ по начин да контролира, изолира или да плаши някой друг. Формата на злоупотреба може да бъде изявления, заплахи или действия и може да има модел или закономерност на поведението. Научаването на повече за знаците и ситуациите, в които може да възникне емоционално насилие може да помогне на хората да идентифицират ситуацията си и да потърсят помощта, от която се нуждаят.

С кого се случва?

Насилниците са склонни да злоупотребяват с тези, с които са много близки. Например партньорът. Емоционалното насилие обаче може да се случи и при други видове взаимоотношения:

  • с бизнес партньор или близък член на екипа
  • с родител
  • с гледач
  • с близък приятел, на който човек разчита

Емоционалното и психическо насилие може да бъде много фино на моменти. Потърпевшият може дори да не забележи, че някой го манипулира. От съществено значение е да идентифицирате тези модели и да се опитате да ги определите. Емоционалната злоупотреба има много форми, но може да попадне в една от няколко категории в зависимост от това, което се опитва да направи насилникът:

Контрол. Контролиращото поведение е червен флаг във всяка връзка. Примери са:

  • отправяне на искания или поръчки и очакване те да бъдат изпълнени
  • вземане на всички решения, дори отменяне на други планове без да иска
  • непрекъснато следене на местонахождението на друг човек
  • настоявайки за редовни обаждания, текстове или снимки, в които подробно се описва мястото на човека и дори се показва до тези места, за да се увери, че не лъже
  • изискващи незабавни отговори от обаждания или текстове
  • упражняване на финансов контрол върху другия, като например водене на сметки на тяхно име или само даване на надбавка на другото лице
  • шпиониране взимайки телефона на човека проверявайки историята му в интернет или преглеждайки комуникацията им с другите
  • достъп до паролите на телефона, акаунта в социалните медии и имейла
  • отнасят се към човека като към дете, включително да им казват какво да ядат, какво да облекат или къде могат да отидат
  • крещи, което често е тактика на плашене и може да бъде начин за насилник да информира другия, който контролира
  • използване на страховете на другия човек. Насилниците често манипулират страховете на човек, за да ги контролират
  • Насилниците могат да накажат човек за „лошо“ поведение, като му откажат привързаността си или да го накарат да почувства, че не заслужава любов
  • даване на прекомерни подаръци с намек, че тези подаръци могат да изчезнат по всяко време или като напомняне за това, което биха загубили, ако напуснат връзката

Срам. Обидните хора могат да се опитат да накарат човек да се срамува за своите недостатъци или да се чувства така, сякаш е много по-зле за тези недостатъци. Това включва много форми, включително:

Лекции: Насилникът може да изнася лекции за поведението на другия човек, така че да стане ясно, че другият човек е по-ниско и го унижава.

Избухвания: Това включва и аспекти на контрол. Неправенето на това, което злоупотребява човек, може да доведе до изблик на гневно поведение от тях. Това е и начин да контролирате човека и да ги накарате да се срамуват за това, че „не слушат“.

Лъжи: Злоупотребяващите хора могат грубо да лъжат, като казват на човека лъжливи мнения от своите приятели за „лошото“ им поведение.

Измъкване: Обидените хора могат да напуснат ситуация, а не да я разрешат. Това може да наложи цялата вина на другия човек и да ги накара да се срамуват, като същевременно никога не решават проблема.

Тривиалност: Ако другият човек желае да говори за своите проблеми или тревоги, насилникът може да ги критикува за това, че дори имат проблем, или да им каже, че правят голяма работа от нищо.

Вина. Вината обикновено произтича от чувството на насилника за несигурност. Обвинявайки другите, те не трябва да усещат своите недостатъци. Това може да има много форми, като например:

Ревност: Ревността може да бъде тактика на злоупотреба. Потърпевшият може редовно да придизвиква другия като говори или „флиртува“ с други хора. Те могат да обвинят другия човек, че им изневерява редовно.

Игра на жертвата: Насилникът може да се опита да обвинява за проблемите. Дори могат да обвинят другия човек, че е насилник в отношенията.

Оказване на натиск: Обиденият човек обикновено знае как да разгневи другия. Те могат да бъдат раздразнени докато човекът не се разстрои, и след това да ги обвинят, че са се разстроили.

Унижение
Голяма част от времето действията или думите на злоупотребяващ човек изглежда нямат друга цел, освен да унижават другия. Този тип поведение включва:

Нагло викащо име: Насилниците могат грубо да наричат ​​другите глупави, "идиот" или други вредни имена. Те могат да се опитат да го предадат като сарказъм.

Шегуване или сарказъм: Въпреки, че сарказмът може да бъде инструмент за комедийно освобождаване, ако и двамата се радват на шегата, понякога, злоупотребяващите прикриват позорните си забележки като сарказъм. Ако другият се почувства обиден, насилникът може допълнително да се подиграе с тях за „липса на чувство за хумор“.

Вредни прякори: Прякорите или имената на домашните любимци може да са нормални в отношенията. Име, което боли, обаче е неприемливо.

Публични изяви: Насилниците могат открито да откриват битки на публично място, само за да обвинят другия човек, ако се ядосат. Могат също да изберат другия човек или открито да им се подиграват в социална обстановка.

Покровителство: Това може да включва разговор с друг човек, за да се опита да научи нещо ново или да стане ясно, че човекът „не е на тяхното ниво“.

Обиди във външния вид: Насилен човек може да обиди външния вид на другия.

Изневяра: Могат да изневерят на партньорите си, за да ги наранят или унижат, или да намекат, че са силно желани.

Непредсказуемостта

Може да изглежда, че насилниците правят ситуации хаотични без друга причина освен да поддържат другия под контрол. Непредсказуемото поведение може да включва:

  • драстични промени в настроението, като например от това, че сте много привързани до пълни с ярост и чупене на нещата
  • емоционални изблици
  • започване на спор привидно без причина
  • самопротиворечи като например да направи изявление, което противоречи на току-що казаното
  • отричане на факти или принуждаване на другия да се чувства така сякаш не помнят правилно ситуацията
  • в ролята на две лица, като например да бъдат очарователни на публично място, но напълно да се променят в минутата, в която се прибират

Изолация

Насилните хора също действат по много начини, за да накарат другия да се почувства изолиран от другите, включително:

  • казват на друг човек, че не могат да прекарват време с приятели или семейство
  • скриване на ключовете на колата на другия
  • кражба, скриване или дори унищожаване на мобилния телефон или компютъра на човека
  • подиграва се или омаловажава приятелите или семейството на човека, кара другия да се чувства зле когато прекарва време с тях
  • заемане на цялото свободно време на човека
  • заключване на човека в стая или къща

Какво да правя

Всеки, който чувства, че е в непосредствена опасност от физическо нараняване трябва да се опита да се обади на 112.

ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ОНЛАЙН КОНСУЛТАЦИЯ С ОТСТЪПКА ТУК!

Ако забележи признаците на емоционално насилие, но не е в непосредствена опасност, трябва да потърси помощ. Може да се свърже с приятел или член на семейството и да потърси помощ по начин, по който се чувства комфортно. Споделянето на доверен човек може да им помогне да се чувстват подкрепени и по-малко изолирани.

Някои хора смятат, че могат да се справят със злоупотребата или могат да се опитат да го оправдаят  като кажат, че не е толкова лошо колкото физическото насилие. Емоционалната злоупотреба има своите дългосрочни ефекти и също често е знак, че ще последва физическото насилие. Поради това е важно да се предприемат действия за излизане от емоционално насилствена ситуация. Това включва стъпки като:

Определяне на граници с насилника: Това включва изправяне пред себе си до каквато и да е степен необходима за спиране на насилието. В много случаи това включва прекратяване на връзка с партньор.

Променящи се приоритети: Злоупотребяващите манипулират чувството на симпатия на човека често до степен, че те пренебрегват себе си докато се грижат за насилника. Важно е да прекратите този навик и да започнете да поставяте първо своите собствени приоритети.

Получаване на професионална помощ: Търсенето на дългосрочна професионална помощ под формата на терапии и групи за подкрепа може да засили решимостта на човек и да им помогне да повярват, че не са сами в възстановяването от злоупотреба.

План за изход: Всеки, който чувства, че е в емоционално насилие трябва да има план за излизане от ситуацията, когато му дойде времето. Работата с тези, които ги обичат и подкрепят, може да помогне на този план да се почувства по-силен и може да помогне на човека да предприеме действия, когато е подходящият момент.

Доверието в професионалист или близък приятел може да им помогне да продължат към бъдещето, в което могат да се оттеглят от ситуацията.

 

Източник: http://medicalnewstoday.com

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си