Докато много от нас знаят за нарцисиста, който обича всякакъв вид внимание, има също толкова завладяващ двойник - ехoистът.
Какво е ЕХОИЗЪМ?
Понякога ехоизмът се счита за противоположност на нарцисизма, но централно място в това да бъдеш ехоист е страхът да не изглеждаш нарцистичен! Страхуват се да бъдат център на внимание или тежест за другите. Хората като тях са склонни да бъдат сърдечни, до степен на прекаляване и недополучване. Те също така са склонни да бъдат сдържани и прекалено скромни. За съжаление, обсебвайки се как да не бъдат като нарцисиста, който е самовглъбен, ехоистът по ирония на съдбата също е самовглъбен.
Терминът е въведен от клиничния психолог и експерт по нарцисизъм д-р Крейг Малкин и хората, които проявяват черти на ехоизъм са склонни да бъдат уязвими към злоупотреба от тъмни типове личности, включително нарцисисти и различни видове психопати.
Историята на Нарцис и Ехоист
Нарцисистите и ехоистите получават имената си от древногръцката митология. Нарцис е нимф, който се влюбва в своето отражение, обсебвайки го до степен, че пренебрегва храната и почивката, и умира. Но малцина от нас знаят трагичната история на Ехо. Ехо е осъдена да повтаря последните думи, които някой й изрече, и когато тя се влюбва в Нарцис, тя може само да го повтаря. Отхвърлена, тя скърби и умира.
ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ЕХОИСТА
1. Страхуват се да заемат място
Ехоистите усърдно избягват всякакви (реални или въображаеми) прожектори. Дори фино признаването на техните постижения или нужди ги кара да се чувстват егоистични, незаслужаващи или виновни – те са постоянно нащрек, в случай че изглеждат нарцистични.
2. Ниско самочувствие
Ехоистите имат ниско самочувствие, често се чувстват тревожни, изтощени и депресирани.
3. Всички останали са на първо място
Ехоистите са страхотни в грижата за другите и решаването на техните проблеми, често до степен, че това е около което се върти тяхната идентичност. Каквито и да са техните нужди и желания, ехоистите ще намерят начин да обяснят защо нещата са такива, каквито са, дори с цената на тяхното благополучие.
4. Двойни стандарти
Ехоистите вярват, че е добре другите да имат нужди и желания, но те виждат слабост в това да имат нужди и желания за себе си. Също така е трудно за ехоистите да получат грижа и обич.
5. Лошите граници
Ехистите имат слаби граници или дори не осъзнават, че им е позволено да имат граници. Те казват да, дори когато имат предвид не.
6. Умишлено самосдържан
Ехоистите работят усилено, за да демонстрират колко неарогантни са, често в техен ущърб. Например, те могат упорито да говорят за това как никога няма да бъдат от онези хора, които знаят как да се представят (или работата си) и омаловажават собствените ви възгледи. Изказът им е колеблив, пълен с квалификации, като „един вид“, „хм“, „може да стане“, които намаляват комуникацията или присъствието им.
7. Взаимодействие със завистливи роднини или връстници
Малкин обяснява, че ехоизмът може да се корени във възпитанието. Например, ако нечии родители обезкуражават гордостта или моделират самозаличаване, тогава децата може да пораснат, за да бъдат същите. Има и други случаи на родители, които тайно завиждат на талантите и постиженията на детето си и проектират собствените си несбъднати мечти, като по този начин атакуват тези, които имат светлината на прожекторите. Ехоизмът може също да бъде засеян от атаки от завистливи братя и сестри, и в опит да се защитят, ехоистите избягват да се открояват на всяка цена, прибягвайки до поведение на самосаботаж, като например забавяне на ученето или предаване на документи в работата.
8. Никога не молят за помощ
Малкин също така описва случая на „фин ехоизъм“. Тези хора се управляват от правилото да не се нуждаят от нищо. Макар, че да бъдат забелязани е добре, това е само в контекста на това, което правят за другите. Фокусирането върху проблемите на другите ги прави по-харесвани и обичани. Това е несъзнателна стратегия за предотвратяване на отхвърлянето, като същевременно се разсейват от собствените си изисквания и тревоги.
Фините ехоисти следят внимателно своите искания, страхувайки се да прекрачат границата в егоизъм; обаче през целия им живот има моменти, когато неволно се нуждаят от повече. Това е мястото, където фините ехоисти започват да изпитват емоционален стрес и срив в ежедневното си функциониране.
Как да се лекуваме като ехоист
Малкин казва, че животът като ехоист "е също толкова мрачен", колкото и на нарцисист. Всъщност той изтъква здравословния нарцисизъм.
„В основата на здравия нарцисизъм е способността да обичаш и да бъдеш обичан в голям мащаб. Хората, които живеят в центъра на спектъра, не винаги се качват на сцената, но когато го правят, често издигат другите с тях “, обяснява той.
„Хората, които живеят в центъра, знаят кога тяхното величие надделява над тях. Те знаят кога са прекалено увлечени в себе си.“
Ето как да се справите с това, ако сте ехоист и как да практикувате изграждането на тези мускули на здравия нарцисизъм:
1. Направете списък на това, което ви прави страхотни
Направете честен опис на това, което сте постигнали и с което трябва да се гордеете. Вероятно е, че ще бъдете малко зашеметени, така че попитайте най-близкия си кръг: „В какво мислите, че съм добър?“ и "Кои са най-добрите ми черти?" Или: „Как бихте ме запознали с напълно непознат човек?“
Подберете своята "страхотна челюст", както го нарича Тим Ферис. Това е вашият списък с всичко страхотно, което сте направили – това, което сте добавили или извадили от живота си, умствени пробиви, подобрения и т.н. Няма значение дали ги преценявате като „твърде малки/глупави/лесни”. Всичко, което има значение, е това да означава нещо за вас.
2. Отстоявайте своите граници
Знайте, че ви е позволено да имате здрави граници и можете да ги отстоявате грациозно. Просто кажете: „Не, не искам да ......!“. Често повечето разумни хора няма да се нуждаят от никакво обяснение. Освен това, ако не сте наясно какви са вашите граници, започнете да пишете списък с най-важните в живота си.
3. Практикувайте да се поставяте на първо място
Ако прегориш, всички страдат. Всеки ден практикувайте едно нещо, с което се грижите за себе си. Може би са ви нужни 10 минути за дълга разходка, да си отделите три минути да дишате или да се поглезите със заслужен шоколад. Малките навици, водят до големи печалби.
4. Излекувайте травмите и пренапишете сценария
Често ехоизмът се подсилва от травматични преживявания на злоупотреба, така че сме управлявани от сценарий на отдръпване. Знайте, че можете да се излекувате от травмите и да живеете радостен живот. Това може да изисква помощ при работа с професионалист.
5. Научете се да превръщате възприеманите от вас „слаби страни“ в силни страни
Спрете да се страхувате от някои тъмни поведения. Научете се да ги използвате вместо това. Ето къде нарцисистите всъщност могат да бъдат нашите най-големи учители: те служат като обратното, за да ни кажат какво трябва да излекуваме в живота си. Например, добре е да се научите да имате стратегическо поведение, особено в професионален контекст или ако сте въвлечени в съдебна битка.
В крайна сметка има дълбок страх от нездравословна нарцистичност и това, което ехоистите не осъзнават е, че имат дълбоки резерви на емпатия, които липсват на нарцисиста. Често го формулирам по следния начин с моите клиенти: Представете си, че имате добра карма банка, която е дебела и печели голяма лихва. Ако просто трябва да бъдете малко по-малко ехоист, вие просто черпите от своя интерес, но остават тонове резерви.
Обобщение
Страхуваме се да станем противоположни на това, което сме, но това е просто нашият мозък, който се съпротивлява на промяната и е педантичен. Знайте, че просто искате да станете балансирани – да имате здравословна доза нарцисизъм, която ви позволява да блестите и ви позволява да моделирате самочувствие и увереност за хората, които обичате.
„Хората се чувстват по-близки до нас, когато си позволим да станем блясък в очите им“, казва Малкин.
„Наслаждаването на моментите ни на пиедестала издига не само нас, но и тези, които обичаме.“
Източник: https://www.mindbodygreen.com/
Редактор: Десислава Дамянова