Много хора имат свои начини за справяне със стреса. Когато решите, да си помогнете сами има няколко основни въпроса, които трябва да си зададете:
- Какво мога да направя, когато съм стресиран, за да се почувствам по-добре? Ако отговорът е положителен, направете го, без да прибягвате към алкохол и други „фалшиви приятели“.
- Има ли нещо, което правя, което ме кара да се чувствам по-зле? Най-общо казано, опитвайте се да го избягвате, доколкото можете.
- Има ли нещо, което според мен би могло да ми помогне, ако го направя? Опитайте се да го направите, ако е възможно.
В допълнение към грижите за себе си и усилието да решите проблемите си, опитайте се да намерите причините за стреса и направете план за неговото отстраняване. Въпреки, че някои форми на стрес не могат да се оправят изцяло по този начин, ще се убедите, че вече имате по-големи възможности за справяне с проблемите, така че цялостното отрицателно влияние на стреса ще бъде отслабено.
Отхвърляне на неприятните мисли – Лошите чувства и неприятните мисли обикновено насочват вниманието ви към неща във вас или във вашия живот, които не са приятни. Обикновено те преувеличават проблемите, които започват да ви се струват непреодолими и вие се чувствате по-зле. Въпреки че не е лесно да се откъснете от неприятните мисли, полезно е да решите да не мислите за тях, като ангажирате ума си с нещо друго. Това може да стане с комбинация от:
- Концентриране върху събитията около вас, например върху разговорите, броя на предметите със син цвят в полезрението ви, или нещо друго, което привлича вниманието ви.
- Всяка умствена дейност, която ви е приятна, например смятане наум, игри, пъзели, кръстословици или четене.
- Всяка физическа дейност, която задържа вниманието ви, например разходка, домашна работа, пътуване, шофиране и други.
Стратегии, които ще ви помогнат да отхвърлите неприятните мисли – Неприятните мисли ви карат да подценявате положителните си черти и способността си да се справяте с проблемите. Някои стратегии могат да ви помогнат да получите по-уравновесен поглед върху нещата. Намерете си приятел или роднина, който да ви помогне да виждате нещата по-ясно.
- Направете списък на трите ваши най-добри качества, като може да потърсите помощта на приятел или роднина. Може би хората ще ви опишат като, например щедър, сърдечен, надежден и други.
- Носете списъка с вас и го прочитайте по три пъти, ако забележите, че мислите ви са неприятни.
- Водете си дневник за всички приятни неща, които ви се случват, и всеки ден ги обсъждайте с някой приятел или близък.
- Спомнете си приятни неща от миналото и планирайте приятни неща за бъдещето, като отново го правете с някой, който ви разбира, ако това е възможно.
- Избягвайте да говорите за неприятните си усещания – споменаването на неща, неприятни за самия вас, няма да ви помогне. По-добре е да се решават реалните проблеми.
- Помолете приятелите си да прекъсват внимателно подобни отрицателни беседи, като вместо тях се концентрирате на позитивните идеи.
- Винаги имайте алтернативни обяснения за неприятните неща и мисли, избягвайте автоматично да хвърляте вината върху себе си.
- Заангажирайте вниманието и мисълта си с планиране и правене на конструктивни неща, не си позволявайте да седите или лежите фантазирайки за неизпълними желания, или пък да не правите нищо.
Източник: psiholog.co