Как можем да разпознаем насилника до себе във връзката си - днес ти казва, че си единствената и най прекрасната жена..а утре…наранява!!!
Често жената приема ролята на жертва неусетно, не разбира как се е превърнала от принцеса в разбито сърце и наранена жена.
Защо се е получило така - една връзка, която започва като всяка друга, дори още по хубаво? В началото той е положил толкова много усилия да я спечели, да я впечатли и очарова. Това същият човек ли е- пита през сълзи наранената жена в кабинета на психолога, пред приятелката си или когато остане за малко насаме със себе си.
Ролите на насилници или жертви в една връзка между жената и мъжа са еднакво разрушителни за самата връзка. Намирането на път един към друг в емоционално отношение винаги има опасност при такива личности да се пречупва през призмата на собствената вътрешна несигурност. Защото - КОГАТО НЯКОЙ ЗАЕМА ЕДНА ОТ ДВЕТЕ РОЛИ НА ЖЕРТВА ИЛИ НА НАСИЛНИК – ТОЙ НОСИ ДРАМАТА У СЕБЕ СИ. Естествено е рано или късно тази драма да се прояви и нанесе своите последици върху връзката между двамата.
Ако склонността към заемане на съответната роля не е превъзмогната, за да бъде постигнат вътрешен баланс и личността да може да превъзмогва различията във двойката- неизбежно е назряването на кризисни моменти в отношенията.
Нека приемем, че жената, като осъзната личност, е приела, че в лицето на мъжа до себе си е видяла този, който ще я закриля, подкрепя и ще бъде баща на децата й. Ако приемем, че тя е готова да му посвети себе си като емоционалност, съпричастност, тогава би било подходящо да е наистина готова за осъзната връзка и осъзнат подбор на мъжа.
Извинете за думата “подбор”, но това е съдържателната страна на естествения инстинкт на жената за сигурност, Именно този инстинкт я води при припознаването на партньора до себе си за житейски път заедно.
В много случаи обаче съвсем различни фактори отвеждат жената при един или друг представител на силния пол. При такива обстоятелства тя се оказва съвсем неподготвена за една връзка, в която има непреодолими препятствия в общия път.
Емоционалната небрежност на мъжкия индивид може да бъде източник на конфликти, породени от неговата слабост. Липсата на увереност в собствените сили у мъжа е дълбока лична драма за него. Осъзната или не - тази драма е източник на кризи, когато до него застане една жена, която очаква от него проява на стабилност, самоувереност и закрила. Тогава може да се прояви скритата агресивност и така този мъж да извърши насилие. И като имаме предвид златното правило, че най- добрият начин да се защитим от насилието е да го избегнем, ако във връзка има признаци, които говорят, че мъжът има склонност към насилие – най-добре е те да бъдат “уловени” навреме.
Ето и някои от най-лесно доловимите признаци на мъжа-насилник:
- В отношението си към жената се опитва по различни начини и по всевъзможни поводи да внушава у нея чувство за вина и непълноценност.
- В случаите, когато е ядосан проявява агресивност и винаги след това упреква обстоятелствата, че са го предизвикали;Той не умее да се контролира.
- Отношението към жената е собственическо, като към принадлежаща му територия.
- “Любовта” му е въпрос на време и често се изразява в сцени на ревност и манипулация.
- Когато жената има успехи в кариерата, много често той се държи като хленчещо хлапе, което се жалва, че е пренебрегван, че самолюбието му е потискано, а самочувствието -мачкано.
- Има проявления на контрол върху парите, които изкарва жената. Държи се раздразнено, когато тя успява да реализира целите и плановете си.
- Този мъж има ниска степен на самооценка и поради липсата на достатъчно самоуважение е склонен да нарушава дадените обещания.
- Той не предприема действия, за да спазва уговорки или не поема равен дял от отговорностите. Често в негово присъствие жената се чувства изнудвана да даде това, което той иска от нея…...
Тогава, съвсем вероятно е жената, която е попаднала във връзка с такъв индивид да заживее в постоянен стрес и напрежение. Връзката ще бъде източник на постоянно напрежение и дори насилникът да не прояви физическа агресия, животът с него ще е един низ от кризи. Те ще подхранват чувството на несигурност от страна на жената, ще я изправят периодично пред избора - да остане ли с него или да потърси нови възможности. Проблемът е, че колкото повече време минава в съжителство с насилника, толкова по-трудно е изпълнението на решението за различно начало.
Ако разпознаването на страни от характера на насилника е налице, а той не осъзнава и не търси начин да се справи с ниската самооценка - единствено решението на жената да сложи край на връзката, е сигурният вариант да не преживее нова болка и разочарование.
Автор: Мария Рачева - психолог