Тъй като съществуват много погрешни схващания за това какво наистина е паническа атака и как да помогнем, решихме да изясним малко от въпроса по-долу.
Повечето от нас изпитват известно безпокойство в живота си, но не всички получават пристъпи на паника. Често тревожността е просто отражение на страховете, които имаме за определени ситуации или хора. Когато нашето безпокойство е в ниско до умерено ниво, обикновено можем да намерим начини да се справим с него. Това, което различава паническата атака от нормалната тревожност, е, че се случва, когато тя премине отвъд способността ни да функционираме. Пристъпите на паника са интензивни, страшни и често се появяват внезапно.
Някои от физическите симптоми на паническата атака включват: тахикардия (учестен сърдечен ритъм), учестено дишане, чувство за замаяност, слабост, чувство, че сте загубили пълен контрол, страх от умиране (като например, че получавате сърдечен удар ) и обилно изпотяване.
Ако сте получавали паническа атака някога, може би дори не знаете защо това ви се е случило, но твърде вероятно се страхувате да не се появи друга.
Какво можете да направите за партньора си (или за всеки друг, разбира се) по време на паник атака
Може да е трудно да запазите спокойствие, когато човекът, когото обичате, рухне пред очите ви. Независимо дали лично или по телефона, първото нещо, което можете да направите, е да запазите спокойствие, когато отсрещният получава паническа атака. Не го съдете или критикувайте по никакъв начин. Пристъпите на паника са неловки, така че не карайте човека да се чувства още по-засрамен, отколкото вече е.
Важно е да се уверите, че той е във физически безопасна среда. Ако това не е така, то незабавно го отстранете от всякаква непосредствена заплаха. Разбира се, това е трудно, ако сте на телефона, но опитайте да накарате партньора си да сподели къде точно се намира.
Какво можете да направите, за да помогнете на партньора си да забави дишането си
Помогнете му да забави дишането си. Плиткото дишане само ще засили и удължи паническата атака. Накарайте го да се съсредоточи върху издишането. Нека то бъде по-дълго, отколкото вдишването.
Ето и някои техники, които ще помогнат на партньора ви да забави дишането си:
Нека сложи дланите си плътно върху носа и устата си, така че да намали количеството кислород, което вдишва, и вместо това да увеличи количеството на въглероден диоксид. Увеличаването на приема на въглероден диоксид е ключът към намаляване на симптомите. Другият начин да направите това е да го накарате да използва малка хартиена торбичка, в която да вдишва и издишва. (Вероятно сте виждали това във филмите и да, работи.)
Ако това не е ефективно, нека започне да брои от 100 надолу. Това ще му помогне да измести фокуса си от чувството си за интензивно безпокойство. Уверете го, че ще останете с него, докато атаката свърши.
Чувствате се неспособни да помогнете на партньора си от дистанция? Може би не можете да му подадете торбичка, но може да използвате телефон или Skype. Разбира се, че физическото присъствие и реалната прегръдка със сигурност е най-идеалният вариант, но има много неща, които можете да направите, за да помогнете [по телефона]. Можете да обещаете, че ще останете с него до края, да го преведете през подходящи дихателни техники и да изслушате притесненията му.
Освен това можете да разучите повече за тревожността и пристъпите на паника, особено ако се случва често. Разберете, че няма начин той да знае дали и кога ще получи паник атака. Разучаването на темата заедно с него, ще му покаже, че го подкрепяте и ви е грижа.
Важно е да имате предвид: Паническата атака може да се усеща като инфаркт. Ако не сте сигурни дали става дума за пристъп на паника или инфаркт, а това е първият път, когато се случва с партньора ви, лекарите препоръчват веднага да отидете в спешна помощ.
Източник: psychology.framar.bg