СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

Да говорим или да не говорим, това е Въпросът!

Най-малко 70 процента от комуникацията е невербална
Има и такива, които ще ви кажат, че това са празни приказки. Филип Яфе посочва, че изследването на професор Алберт Мехрабян и всичко, което представлява неговата книга „Тихи съобщения“, е неточно.

Въпреки това, Филип Яфе разчита най-вече на факта, че добре изградената реч, която зависи от думите, е по-значима от лошо изградената реч, която е добре изнесена. Той има гледна точка. Но ежедневно ли общуваме със семейството, приятелите, колегите и непознатите, като изнасяме речи? Средният разговор за красноречие ли е?

Проучвания на професор Мехрабян
Нека да разгледаме набързо изследванията на професор Мехрабян. Известен е с пионерската си работа в областта на невербалната комуникация, главно на езика на тялото. Неговите големи усилия са насочени както към теоретични, така и към експерименти, които са помогнали да се идентифицират невербалните и фини начини, по които хората предават:

  • харесвам-не харесвам,
  • власт и лидерство,
  • дискомфорт и несигурност,
  • социална привлекателност,
  • убедителност,
  • и начини за откриване кога другите са измамни в общуването.

Той съвсем лаконично успя да обясни как гласът, като тон, интонация и сила на звука, заема около 38 процента и по-голямата част от комуникацията на човек; около 55 процента, се състои от езика на тялото. По този начин оставя само 7 процента на реално изречените думи. Този модел 7, 38, 55 е вероятно също толкова актуален днес, колкото и когато той за първи път представи своето проучване през 70-те години.

Невербална комуникация
70%-93% от комуникацията невербална ли е?

Микроизражения
Пол Екман, известният професор по психология направи всички тези много стъпки по-нататък със своите книги „Разкрити емоции и разобличаване на лицето“. Но също и връзката му с разследващите органи при установяване кога престъпниците лъжат и могат да бият полиграфа; по-известен като детектор на лъжата. Неговите изследвания са свързани главно с емоциите в езика на тялото и лицевите изражения, от които най-надеждни са микроизраженията.

Ръкостискане

През последните години се говори доста за това как да се здрависваме с някого и да му дадем ли повече енергично ръкостискане или слабо/силно ръкостискане. Става ли въпрос за несигурност или това е свързано с комуникационна сила или и двете, и какво говори това за вашата личност? Всичко това направено, без думи. Вашето ръкостискане е вашата визитна картичка!

Университетът в Пенсилвания публикува статия, която струва нещо повече от небрежно четене. Документът, озаглавен „Изкуството на общуването“, се занимава с някои от основните аспекти на общуването с други хора. Тази статия дава добри съвети за обикновения човек за това как той / той може да подобри методите за комуникация и по този начин да получи по-съпричастна реакция от другите.


„Мехурчеста зона“
Един от аспектите, за които се говори, е зачитането на личното пространство на човека. Те наричат ​​това „Bubble Area“. Според тях пространството, от което човек се нуждае от друг, е приблизително един метър. Според мнението на писателя на тази статия това може би е вярно за американската култура и необходимостта от лично пространство варира в различните държави.

Например един метър ще се счита за твърде далеч във Франция и Чехия, а същият един метър ще се счита за твърде близък в много от азиатските страни.

Другите съвети за езика на тялото, които те дават, могат да бъдат доста полезни за мнозина. Основното е това, което те наричат ​​СОЛЕР. Тук става въпрос за усмивка, откритост, накланяне напред, контакт с очите и спокойна форма на тялото.

По-нататък те говорят за гласа. Тук става дума за глас, който е добре модулиран и трябва да бъде със среден тон и сила на звука. Това отново може да е предмет на дебат, защото това, което би било средно в САЩ, може да се счита за силно в много други страни. Така, че тук отново трябва да се обърне внимание къде се намира.

Отразяването на езика на тялото на другия човек се случва автоматично между двама индивиди, които имат естествена съпричастност един към друг (рапорт).

Много чувства се предават невербално. Изследванията също така показват, че е невъзможно да не се изпращат невербални съобщения по време на комуникация.

Има и много училища по целия свят, които са специализирани в преподаването на езикови умения на тялото. Смята се, че продавачите практикуват много от движенията на езика на тялото, за да получат по-добър отговор.

Ако не 93 процента, може би минималното ниво от 70 процента от невербалната комуникация е вярно.

 

Източник: http://youth-time.eu

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си