Пол Екман - психологът, вдъхновил култовият сериал „Излъжи ме“, е посветил работата си, за да изучава човешките емоции и измами. След 30 години, посветени на "теорията на лъжата", консултации на политически сили и агенции, в родните си Съединени Американски Щати, Екман е включен в списъка със "100 най-влиятелни хора в света" на списание „Time“.
На вниманието ви представяме няколко цитата от „ловеца на лъжи“:
„Не забравяйте, че полиграфската машина не е детектор на лъжата. Той само открива емоционална възбуда.“
„Никоя важна връзка не оцелява, ако доверието е напълно изгубено.“
„В някои случаи може толкова да се притеснявате за човека, който ви е наранил, или да сте неспособен да се ядосате, че рационализирате нараняващите действия, като търсите причина за неговото раняващо поведение в собствените си дела. Чувствате се виновни вместо ядосани. С други думи, се разгневявате на себе си, а не на този, който ви е ощетил.“
„Хората се усмихват и когато са нещастни.“
„Нарушеното обещание не е лъжа.“
„Емоциите могат да надделеят над по-мощните основни мотиви, водещи живота ни: глад, сексуални желания, воля за оцеляване. Хората няма да се хранят, ако мислят, че единствената налична храна е отвратителна. Могат дори да умрат, а други считат същата храна за вкусна. Емоциите триумфират над глада! Може никога да не направят дори опит за сексуален контакт, поради страх или отвращение. Емоциите триумфират над секса! А отчаянието може да завладее дори волята за живот - самоубийство. Емоциите триумфират над волята да живееш!“
„Усмивките навярно са най-недооценяваните изражения, много по-сложни, отколкото хората съзнават. Има десетки усмивки, всяка различна по вид и изпратено послание.“
„Повечето лъжи действат, защото не опитваме да ги открием.“
„Разграничението между „вярването в лъжи“ и „невярването в истини“ е важно, защото привлича вниманието към опасните двойки за ловеца на лъжи. Не е възможно да избегнем изцяло две грешки. Търсещият истината трябва да прецени кога е по-добре да рискува, да се заблуди и кога е по-разумно да рискува, да направи неоснователно обвинение.“
„Лесно е да се прикрие емоция, която вече не съществува, много по трудно е да се прикрие емоция в момента, особено ако усещането е силно. Ужасът е по-труден за скриване от притеснението, както яростта е по-трудна за скриване от раздразнението. Колкото по-силна е емоцията, толкова по-вероятно е някои признаци да са видими, въпреки усилените ни опити да я скрием.“
„Емоциите променят начина, по който виждаме света и интерпретираме действията на другите. Не се стремим да оспорим изпитаните от нас емоции, а се стремим да ги потвърдим.“
„Подозрителните хора са ужасни ловци на лъжи, склонни са да не вярват на истината.“
„Вярването на лъжи често е плод на това, че лъжците понякога въобще не се объркват. Такива хора не са само психопатите, а естествените лъжци и използващите метода на Станиславски хора, успяващи да повярват на собствените си лъжи. Ловецът на лъжи трябва да помни, че липсата на знак за измама не е доказателство за истина.“
„Можеш ли да познаеш кога политик лъже? Когато устните му се движат.“
„Лъжата е такава централна характеристика на живота, че доброто й разбиране е свързано с почти всички човешки дела.“
„Най-често лъжата се проваля, защото има някакъв знак за скрита емоция. Колкото по-силна е емоцията, участваща в лъжата и е по-голям броят различни емоции, толкова по-вероятно е тя да бъде провалена от някакво поведенческо пропукване.“
„Никой анализ на човешките лицеви изрази не би бил пълен, без да се има предвид едно от най-честите изражения — усмивката. Тя е уникална сред израженията. Отнема само един мускул, за да покаже наслада, докато другите емоции изискват действие на три до пет мускула.“
„Трудно е да не се отвръща на усмивка. Хората го правят дори да отвръщат на усмивки от снимка. Обичаме да гледаме усмивки, това е факт, който е добре известен на рекламните агенти.“
„Да имате приятел, колега или любовник, който по отношение на емоционален контрол и прикриване е като тримесечно бебе, но във всички други отношения (интелигентност и умения) като всеки възрастен — болезнена перспектива.“
„Проучванията на общественото мнение, отново и отново показват, че честността е сред първите пет характеристики, които хората искат в лидер, приятел или партньор.“
„Понякога е по-добре, човек да е заблуден. Домакинът да мисли, че гостът е харесал времето в дома му. Съпругата да е щастлива, вярвайки, че може да разказва добри шеги. Фалшивото послание на лъжците може да е не само по-приятно, но и по-полезно от истината.“
„Неправилното тълкуване е единственият начин, по който някой може да повярва, че неговата грешна преценка е вярна.“
„Поведенческите признаци по лицето, тялото, гласа и начина на изразяване, не са улики за лъжа сами по себе си. Те могат да бъдат признаци за емоции, които не съвпадат с това, което се казва. Или са признаци, че говорещият мисли за това, което казва, като за лъжа. Те са знаменца, маркиращи области, които трябва да бъдат проучени.“
„Три емоции често се преплитат с измамата и заслужават отделно описание: страх да не бъдем хванати, вина, че лъжем и наслада от това, че премятаме някого.“
Източник: psychology.framar.bg