СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

11 комуникационни умения на ефективните лидери на проекти

Великите проектни лидери са обективни, заслужаващи доверие, фокусирани и уверени. Те дават добър пример, стимулират енергична среда и са експерти в управляването на очакванията на ключовите участници. Предлагаме ви един по-задълбочен поглед към тези характеристики, плюс ролята, която играе комуникацията за успеха на проектния лидер.

ДОВЕРИЕ: Повечето хора искат да работят и да правят бизнес с лидери, на които вярват и имат доверие. Доверието е едно от най-важните качества, които се търсят у един лидер.
Ако хората не са сигурни дали да се доверят на някого, по-вероятно е те да искат да приемат и  подкрепят визията и посоката на лидера.

ПРОЗРАЧНОСТ: Тя върви ръка за ръка с доверието. Силните лидери избират да бъдат прозрачни в комуникацията си. Те искат екипите да вярват не само на това, което лидерите казват, но и на това, което имат предвид, без скрити послания и четене между редовете. Прозрачността говори на хората много относно намеренията на лидера. Освен в случаите, когато информацията трябва да остане конфиденциална, прозрачността помага.

ФОКУС И СТАБИЛНОСТ: За да бъде добър водач, лидерът трябва да се фокусира върху аспектите на един проект и остава спокоен под напрежение. Не всички проекти вървят по план; всъщност, повечето не се случват както е заложено. Но именно в такива моменти екипите по проектите очакват от техните лидери рационална и практична преценка. Екипите разчитат на лидера за стабилността и реалистичното мислене, което показва  ясен фокус и  бърза реакция.

ОБЕКТИВНОСТ И ЧЕСТНОСТ: Сложните проекти поставят повече рискове за екипната динамика, например когато индивидуалните участници или целите на отдела са в конфликт. Силните лидери включват заинтересованите страни в комуникациите си и търсят конструктивен начин за превъзмогване на тези затруднения. Ефективните проектни лидери могат да изслушат активно повече от една страна без пристрастия и да работят с ключовите участници, за да приоритизират идеи и да намерят правилните решения, които поддържат по най-добрия начин общите стратегически цели.

УВЕРЕНОСТ: Участниците и ръководителите искат проектни лидери, които да са уверени в своите познания и способности, но не са арогантни. Има огромна разлика между двете: висомерното поведение кара членовете на екипа да се чувстват неудобно и неохотно, особено когато трябва да споделят идеи и да изразяват различни мнения от това на надменния лидер. Увереността, от друга страна, позволява на екипите да работят за изпълнението на споделени цели.

ВОДАЧЕСТВО ВЪЗ ОСНОВА НА СОБСТВЕНИЯ ПРИМЕР: Истинските лидери правят всякакви опити да живеят по същите правила, които очакват и останалите да следват, като по този начин им показват, че и те самите изпълняват регулациите. Силните проектни лидери насърчават участието, като позволяват на членовете на екипа да оползотворяват силните си страни, показват доверие там, когат са длъжни, и остават професионалисти и подхождат с уважение към другите през цялото време.

ЕНЕРГИЯ И МОТИВАЦИЯ: Нека си признаем – никой не иска лидер, който е песимистичен,  отрицателен или неангажиран. С натоварени графици и проекти, които често не вървят по план, характерът и мотивацията на проектния лидер могат да бъдат предпоставка за съгласуваната и гладка работа в екипа, или напроив – за пълен хаос. Високоефективните проектни лидери насърчават морала в екипа и мотивират. Това може да повлияе върху подкрепата на всички нива и да поддържа работата по проекта през всичките му фази.
Според Мат Барни, основател и главен изпълнителен директор на LeaderAmp, убеждаването е важно качество. „Лидерите  трябва да въздействат систематично върху останалите, за да изпълняват проекта и да постигат общите цели“, коментира той.

СЪВМЕСТИМОСТ И ГЪВКАВОСТ: Разкъсването не е добра стратегия в контекста на лидерството. Великите проектни лидери са надеждни и последователни в качеството, стила и честотата на комуникация, която все пак да е основана на нуждите на аудиторията. Изключителните лидери на проекти се самоутвърждават като надеждни комуникатори, за да спечелят доверието на спонсорите на проекта и да се адаптират при промени.

ДОСТЪПНОСТ: Невъзможно е лидер на проект да бъде ефективен, ако той или тя са недостъпни. Членовете на екипа и участниците в проекта трябва да знаят, че лесно могат да достигнат до техния проектен лидер и да комуникират свободно, без бариери. Високоефективните проектни лидери никога не са затворени.

ЯСНОТА: Великите проектни лидери насочват комуникационните си методи, средства и стилове към конкретната аудитория. Те също така имат способността да вземат нещо сложно и да го опростяват, за да достигнат до публиката на различни нива.

Марк Грим от Mark Grimm Communications разбира важността на лидерството и простотата. „Простотата не е проста. Високото качество на комуникацията на лидера е способността да нарисуваш ясна и реалистична картина на компанията или на истинската цел на групата“, твърди той.

УВАЖЕНИЕ: Спецификите в култура, възраст, пол, опит, образование и комуникация могат да повлияят върху комуникационните методи.

Високоефективните лидери на проекти общуват по ясен и кратък начин, като същевременно демонстрират уважение и оценка за приноса и мнението на другите. Те осъзнават, че това е ключът за поддържане на положителни работни взаимоотношения.

Това може да изглежда като възвишен списък, но тези качества правят разликата между просто управлението на проекти и воденето на успешни такива.

Източник: computerworld.bg

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си