Както видяхме, състраданието - основа на всички социални умения - се проявява естествено при много деца. Може да се изненадате, че повечето изследвания не показват важни различия в съпричастното поведение на момчета и момичета.
В голяма степен момчетата са готови да окажат съдействие също толкова, колкото и момичетата. Но момчетата са склонни да съдействат повече физически или например да помогнат на друго дете да се научи да кара колело, докато момичетата имат по- голяма склонност към психологическа подкрепа - например да успокоят разтревожено дете.
Нито социалната класа, нито рангът на семейството изглеждат свързани със състрадателното поведение, въпреки че в едно семейство по-големите братя и сестри са по-услужливи от по-малките, особено при голяма разлика в годините.
Любезността и загрижеността са част от генетичния код на вашето дете, но ако не се стимулират, тези черти ще изчезнат. Като се има предвид естественият стремеж на децата да оказват съдействие и загриженост, бихме очаквали да откриваме много по-често и последователно едно състрадателно поведение.
Когато децата са нелюбезни, негрижовни и дори жестоки, в повечето случаи бихме търсили причините за това неестествено поведение отново в семейството. Ако искате да възпитате дете, което да обича и да е загрижено за другите, и чиито постъпки да отговарят на тези чувства – има какво да направите.
Повече по темата може да прочетете в статията „ВДИГНЕТЕ ЛЕТВАТА" НА ИЗИСКВАНИЯТА СИ ЗА МИЛО, ВНИМАТЕЛНО И ОТГОВОРНО ПОВЕДЕНИЕ НА ВАШИТЕ ДЕЦА.
За развитието на Вашата емоционалната интелигентност или на Вашето дете, заповядайте на специализираните ни обучения в Академия за Емоционална Интелигентност.
Източник: Как да възпитаме дете с висок емоционален коефициент