Третият компонент на нервната система, свързана с емоционалната интелигентност, в много отношения е най-интересна, защото включва начина, по който емоциите се предават биохимично до различните части на тялото. В тази област се извършват някои наистина новаторски проучвания.
През последните петнайсет години учените са идентифицирали тънки сухожилия от аминокиселини, наречени невропептиди, които се смятат за биохимичният израз на емоциите. Невропептидите се съхраняват в емоционалния мозък и се изпращат към тялото при поява на емоция, като му казват как да реагира.
Мозъчната кора е мислещата част на мозъка и спомага емоциите да се контролират чрез разрешаване на проблема. Също така тя е отговорна за говора, художествените образи и други познавателни процеси. Периферията се счита за емоционалната част на мозъка. Там се намира таламуса, който изпраща послания до мозъчната кора, както и хипокампуса, който има значение за паметта и за осмисляне на възприятията. Периферията включва и амигдалата, което всъщност е емоционалния контролен център.
При посещението на известната личност същите тези невропредаватели ще причинят сухота в устата ви, руменина по лицето ви и напрежение в коремната област. Всички тези усещания са свързани с вълнението. С всяка емоционална реакция мозъкът препраща тези химикали до сложна система от рецептори, простиращи се по цялото тяло. Освен че действат като емоционални предаватели, тези невропептиди имат значение при предпазване на детето от вируси и от болести, които биха могли да застрашат живота му.
Източник: Как да възпитаме дете с висок емоционален коефициент