СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ, УВЕДОМЯВАМЕ ВИ, ЧЕ ДЕСИСЛАВА ДАМЯНОВА ПРЕУСТАНОВЯВА ИНДИВИДУАЛНИТЕ КОНСУЛТАЦИИ!

ЗАЩО ДЕЦАТА ЛЪЖАТ?

"Аз изучавам измамата професионално от много години, но не беше лесно да се справя с нея като родител ..." д-р Пол Екман

На първо място е важно възрастните да разберат и приемат, че е напълно нормално да хващате децата си да лъжат. Подобно на възрастните, обикновено деца лъжат, когато искат да избегнат наказанието. Започва се в ранна детска възраст, а вече в юношеска възраст друга често срещана мотивация да лъжат е да защитят личния си живот. Все пак няма ясен, прост или решителен отговор защо някои деца лъжат повече от други. Вместо това е необходимо да се разгледат личните белези на индивида, неговата среда, култура, а понякога и психическото и емоционалното му състояние.

 

КАКВО МОГАТ ДА ОЧАКВАТ РОДИТЕЛИТЕ, КОГАТО СТАВА ДУМА ЗА ДЕЦА, КОИТО ЛЪЖАТ?

Почти всичко за начина, по който виждаме децата да лъжат промени, докато те растат и се развиват. Тяхното разбиране за измамата, отношението им към лъжата, способността им да лъжат успешно, моралните им преценки за лъжите, които те разказват и казват, и социалните последици от тези лъжи се развиват с нови житейски преживявания.

 

КАКВО СМЯТАТ ДЕЦАТА ЗА ЛЪЖАТА?

Разбирането на детето какво може, не може, трябва и не трябва да се счита за лъжа, става все по-нюансирано с възрастта. Започвайки около четиригодишна възраст, повечето деца са в състояние да различават очевидни истини от лъжите. Въпреки това, до около осемгодишна възраст, повечето деца считат за лъжливо твърдение, за което се казва, че е лъжа. Това е така, защото все още не им е ясно, че намерението на някого в съчетание с точността на информацията трябва да се разглежда заедно, за да се определи дали някой лъже. Дори ако малкото дете знае, че не сте възнамерявали да ги подведете, то все пак ще ви нарече лъжец, защото сте им предоставили невярна информация. Едва около осемгодишна възраст децата няма да смятат автоматично човек за лъжец, ако знаят, че той неволно дава невярна информация.

 

КАК ОТНОШЕНИЕТО КЪМ ЛЪЖАТА СЕ ПРОМЕНЯ С ВЪЗРАСТТА?

Тъй като тяхното разбиране за измамата все още се развива, има смисъл отношението на детето към начините, по които лъжат хората, и последиците от такива лъжи също трябва да се развиват.

Много проучвания ни показват, че деца на четири години вярват, че намерението да заблуди някого е „лошо“ без изключение. На тази възраст очакваме техните мисловни процеси и морални преценки да бъдат по-черни и бели. Този манталитет ги кара да осъдят постъпката да лъжат повече, отколкото по-големите деца или възрастните.

На възраст между десет и дванадесет години децата вече не смятат лъжата винаги за грешна. Вместо това техните преценки зависят от редица фактори, включително намерение и резултат. Много психолози в развитието са предполагали, че способността на детето да взема морални преценки се осъществява през серия от етапи.

По-долу е диаграма, базирана на работата на Лорънс Колберг, изградена върху оригиналните идеи на психолога на развитието Жан Пиаже. Изброените възрасти за всеки етап от диаграмата са само груби указания. Не всеки стига до всеки етап и когато чувстваме силни емоции може да се върнем към по-ранни етапи. Като имате предвид това, може да е полезно, когато концептуализирате и говорите за лъжата с деца от различни възрасти.

 

 

 

КОГА ДЕЦАТА ЗАПОЧВАТ ДА ГОВОРЯТ ЛЪЖИ?

Децата не само се учат да разпознават и различават лъжи от истини на около четири години, но това е и моментът, в който започваме да виждаме някои деца да започват да разказват лъжи; те не просто правят грешки или объркват фантазията с реалността, но умишлено се опитват да заблудят. Интересното е, че това е по-младо от това, което много родители, учители и изследователи са мислели по-рано.

Нормално е и други измамни поведения да се появяват още в първи клас, като мамене на задачи или тестове в училище.

 

 

КАКВИ СПОСОБНОСТИ СА НЕОБХОДИМИ ЗА ДА СЕ РАЗВИЕМ КАТО ЛЪЖЦИ?

Много от способностите, които децата развиват с напредване на възрастта си, са необходими, за да увеличат непрекъснато нарастващата си независимост. Тези нови умения обаче дават възможност и на децата да станат по-успешни, ако и когато решат да лъжат.

 

 

ВЛИЯЕ ЛИ ГЕНЕТИКАТА НА ЛЪЖЛИВИТЕ НАВИЦИ НА ДЕЦАТА?

Изследванията установяват, че има слаба връзка, показваща, че братята и сестрите са склонни да лъжат със сходна честота. Имайки предвид, че повечето братя и сестри са отгледани в една и съща домашна среда, беше проведено друго проучване, за да се установи дали резултатите ще бъдат сходни за братя и сестри, които са били разделени един от друг. Корелацията в количеството лежащи между братя и сестри все още беше очевидна.

Освен това не е изненадващо, че децата, които лъжат най-често, идват от домове, в които родителите също често лъжат или подкрепят нарушаването на правилата.

Противно на общоприетото мнение, изследванията по темата за пола, тъй като се отнасят до уменията за измама, са неубедителни.

 

КАК РОДИТЕЛИТЕ МОГАТ ДА НАСЪРЧАТ ИСТИНОСТТА ПРИ ДЕЦАТА?

На първо място, родителите да не лъжат децата си. Полезно е да проведете открити разговори за важността на честността и потенциалните последици от нечестността. Освен това създаването на ситуации, в които детето ви се чувства по-малко принудено да лъже и може да каже истината, прави голяма промяна.

 

Съвет №1

Започнете още в ранна възраст разговори с детето си за това какво означава да бъдете нечестни и споделете очакванията си около честността.

Родителите трябва да знаят, че децата им няма да разглеждат лъжата и другите морални проблеми по същия начин, както те, поне не напълно. Разбирането на истината и лъжата се развива непрекъснато през детството и в ранна зряла възраст, така че разговорът трябва да бъде непрекъснат. В допълнение към обяснението на потенциалните последици от нечестността, еднакво важно е споделянето на достойнствата на това да бъдете честни и как това помага да се изграждат смислени, трайни отношения.

 

Съвет №2

Когато се сблъсквате с детето си относно лъжата, влезте в ситуацията с намерението да проведете спокоен и открит разговор.

Говорете, не изнасяйте лекции. Влезте в разговора спокойно, без гневен глас или поведение. Ако вие или вашето дете се чувствате много емоционално, дайте си малко време да се успокоите първо. По време на тези разговори, не забравяйте да обвържете значението на емоционалното осъзнаване.

 

Съвет №3

Опитайте се да разберете защо детето ви лъже на първо място. За да поддържате отворен диалог между вас и детето си, задавайте въпроси, които ви дават шанс да видите нещата от тяхната гледна точка.

 

Въпроси, които да зададете на детето си:

  • Мислиш ли, че казваш истината?
  • Знаеше ли, че лъжеш?
  • Защо поиска да го направиш?
  • Какво се надяваше да постигнеш?

Въпроси, които да зададете на себе си:

  • Правя ли нещо, което по някакъв начин насърчава или принуждава детето ми да лъже?
  • Детето ми лъже в отговор на някакъв друг проблем у дома?
  • Това се дължи на влиянието на приятели?

 

Съвет №4

Приоритизирайте уважението и не забравяйте, че изграждането на доверие е непрекъснат процес.

За да се изгради доверие, децата трябва да знаят, че няма да бъдат наказани за честност (дори ако не е задължително това, което родителите им искат да чуят). Важно е да изясните на детето си, че предпочитате да знаете истината, дори когато ще ви е неприятно, че детето ви е направило нещо, което то знае, че не би трябвало да прави (напр. вашето дете, иска да го приберете от парти, на което не е трябвало да ходи).

 

КОГА РОДИТЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА ОБМИСЛЯТ ДА ПОТЪРСЯТ ПОМОЩ ЗА ЛЪЖЛИВИТЕ НАВИЦИ НА ДЕТЕТО СИ?

Всички деца и повечето възрастни лъжат в някакви моменти. По принцип родителите трябва да започнат да се притесняват, когато детето често лъже, особено ако лъжата продължава дълго време. Важно е да се отбележи, че това може да е просто фаза или може да е индикация за по-устойчив и проблемен модел. Във всеки случай първата стъпка е да обясним защо лъжата е вредна, използвайки някои от съветите отгоре.

Ако обаче сте се опитали да разрешите въпроса с детето си и не мислите, че успявате, може да искате да помислите за консултация с терапевт или педиатър. Експерт, който има опит в работата с деца, може да помогне на родителите да разберат дали лъжата отговаря на възрастта или е показател за потенциален проблем.

Ако искате да се научите как да четете емоционалните изражения и скритите чувства на хората, посетете обучение на Десислава Дамянова, която e сертифициран експерт от Paul Ekman International да провежда обучения и предава знанията на д-р Пол Екман.

 

Източник: www.paulekman.com

Какво казват нашите клиенти

Запишете се за нашият бюлетин като оставите имейл адреса си